Codzienne życie z czworonożnym przyjacielem

25 października 2022 501

Artykuł sponsorowany

Kiedy marzymy o psie w domu wyobrażamy sobie, że zdobędziemy wiernego towarzysza na co dzień. Wyszukujemy rasę o odpowiednich dla nas cechach. Dobieramy miejsca do spacerów, opiekę lekarską, odpowiednie wyposażenie - wszystko, co powinien mieć dobrze zaopiekowany pies. W tym zakresie polecamy komfortowe legowiska od Bowl&Bone Republic.Wymarzony przyjaciel

Kiedy marzymy o psie w domu wyobrażamy sobie, że zdobędziemy wiernego towarzysza na co dzień. Wyszukujemy rasę o odpowiednich dla nas cechach. Dobieramy miejsca do spacerów, opiekę lekarską, odpowiednie wyposażenie - wszystko, co powinien mieć dobrze zaopiekowany pies. W tym zakresie polecamy komfortowe legowiska od Bowl&Bone Republic.

Codzienność z psem w domu

Czasem jednak nasze oczekiwania i plany musimy zweryfikować, ponieważ bywa, że zachowania psów nas zaskakują. Chwilami zaczynamy się nawet niepokoić. Jeżeli młody szczeniak pojawił się u nas całkiem niedawno, to może nas zdziwić fakt, że piesek zjada śmieci zarówno na spacerze jak i w domu. Słusznie martwimy się, że może w ten sposób sobie zaszkodzić. Zachowanie to jest jednak bardzo naturalne, ponieważ wyszukiwanie resztek staje się dla psa namiastką polowania na jedzenie.Niektóre zachowania niestety sami jako nieświadomi opiekunowie utrwalamy. Często nie możemy się powstrzymać przed rzuceniem pieskowi mięsnego kąska, który chwyciliśmy podczas obiadu. Takich „lekcji” nasz pies na pewno nie zapomni i kolejnego dnia również będzie się domagał poczęstunku. Jeśli i tym razem mu ulegniemy, schemat się utrwali i coraz trudniej będzie nam pozbyć się pupila spod naszego stołu.

Szkolenia, uwaga i konsekwencja

Jest jeszcze wiele innych trudnych psich zachowań, które mogą wystąpić u naszego czworonożnego przyjaciela: obszczekiwanie obcych, obgryzanie mebli i butów czy podgryzanie podczas zabawy. Uświadamiamy sobie, że jako faktyczny członek rodziny, pies ma swój niepowtarzalny charakter, cechy, ale i wady, które musimy zaakceptować. Na szczęście wymienione wcześniej nawyki możemy w pewnym stopniu wyeliminować. Jeśli piesek jest młody, warto jest zwrócić się do specjalisty i przejść podstawowy kurs szkoleniowy, podczas którego sami dowiemy się więcej na temat psiego zachowania. Starsze psy wymagają trochę więcej uwagi, ale konsekwentne działania, egzekwowanie poleceń, ale - jak ostatnio podkreślają behawioryści - pozytywne wzmocnienie i nagradzanie dadzą z czasem pożądane rezultaty.

Potraktujmy niepokojące zachowania psów jako sygnały do działania. Niech będą motywacją do pracy nad relacją z pieskiem, tak by wspólne życie przebiegało harmonijnie i w przyjaznej atmosferze.
 
Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.