Kontrole straży miejskiej. Dron wykryje co spalamy w piecu

27 grudnia 2022 665

Jakość powietrza, którym oddychamy, zależy również od naszych codziennych działań. Urząd Miejski w Bielsku-Białej regularnie prowadzi różnego rodzaju akcje promujące czyste powietrze oraz w ramach programów ograniczenia niskiej emisji pomaga wymienić kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła. Jak pokazują wskaźniki czystości powietrza, nie wszyscy biorą sobie nasze wspólne dobro do serca i palą byle czym. W takich wypadkach wkraczają organy do tego upoważnione.

fot. Straż Miejska w Bielsku-Białej


Przypominamy, że w związku z trwającym sezonem grzewczym Straż Miejska w Bielsku-Białej prowadzi wzmożone kontrole posesji pod kątem spalania odpadów. Podejmowane przez funkcjonariuszy Referatu Ochrony Środowiska i Profilaktyki SM działania mają na celu ograniczenia niskiej emisji na terenie naszego miasta.

Kontrole prowadzone są m.in. z użyciem bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w głowicę pomiarową pozwalającą dokonać analizy spalin wydobywających się z przewodu kominowego. Pomiar podstawowych parametrów jest wykonywany natychmiastowo, a następnie przekazywany do naziemnej stacji kontroli.

Oprócz rutynowych kontroli strażnicy reagują na zgłoszenia osób prywatnych oraz korzystają z obserwacji regularnych patroli. Poza specjalistami z Referatu Ochrony Środowiska i Profilaktyki SM wszystkim strażnikom przyznano tzw. funkcje kontrolne. Dzięki uprawnieniom nadanym przez prezydenta Bielska-Białej mogą oni podejmować w tym zakresie skuteczne działania.

Jak informują strażnicy, w wyniku jednej z kontroli przeprowadzanej w trakcie działań 14 grudnia 2022 r. w palenisku domu jednorodzinnego funkcjonariusze ujawnili, że właściciel spala parkiet pokryty lakierem. Sprawcę wykroczenia ukarano mandatem karnym.
adminźródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze