Kino w domu - nowoczesne amplitunery AV

4 stycznia 2023 611

Artykuł sponsorowany

Profesjonalny system audowizualny w domu jest już dostępny dla każdego. Amplitunery AV, często określane jako amplitunery kina domowego, to w pewnym sensie aktywne „koncentratory”, spinające klika urządzeń lub źródeł w jeden system audiowizualny, oferujący doskonały dźwięk i obraz.Co to jest amplituner kina domowego?Amplituner kina domowego (amplituner AV) to zwyczajowe określenie odbiornika wielokanałowego - urządzenia składającego się z tunera radiowego, dekoderów dźwięku przestrzennego, procesora DSP i zestawu pięciu bądź więcej wzmacniaczy mocy. Nazwa amplituner AV ma charakter historyczny, została wprowadzona wraz z narodzinami kina domowego, jako alternatywa dla amplitunerów stereofonicznych.

Jak wybrać amplituner AV?


Przede wszystkim należy ustalić, jakie rozwiązania techniczne nas interesują (np. liczba obsługiwanych kanałów audio) i jakie funkcje (np. skalowanie do 4K, rozwiązania sieciowe), a następnie poszukać urządzeń spełniających nasze wymagania.

Amplituner AV czy amplituner stereo?Podstawowa decyzja, jaką będziesz musiał podjąć w takiej sytuacji, dotyczy serca każdego z systemów - stereofonicznego i wielokanałowego. W przypadku zestawu kina domowego jest nim amplituner AV, pozwalający obsługiwać dźwięk np. 5.1- czy 7.1-kanałowy, który przenosi efekty dźwiękowe z profesjonalnego kina do domowego wnętrza. W ten sposób widz będzie mógł odnieść wrażenie, jakby znajdował się w samym centrum akcji. Z kolei urządzenia stereo - niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na amplituner stereofoniczny, czy klasyczny wzmacniacz z kolumnami - nie są przystosowane do odtwarzania przestrzennego dźwięku kinowego.

Nie pozwolą Ci również na poprawienie jakości obrazu. Nie to jest ich celem. Rezygnując z przestrzennego systemu głośnikowego czy obróbki wizyjnej, za tę samą cenę dostaniemy jednak znacznie wyższą jakość brzmienia w formacie stereofonicznym. Dźwięk będzie dokładniejszy i pełen szczegółów. Wzmacniacz i nowoczesny amplituner stereo bardzo dobrze sprawdzą się zatem podczas oglądania telewizji i perfekcyjnie odtworzą muzykę np. z odtwarzacza CD, radia internetowego lub innych źródeł. Zatem trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie - czy oglądam więcej filmów i seriali, czy jednak częściej słucham muzyki - i wybrać sprzęt odpowiedni do naszych preferencji.

Zapoznaj się z szeroką ofertą amplitunerów AV dostępnych dla każdego: https://www.tophifi.pl/kino-domowe/amplitunery-av.html.