Co to jest kwota wolna od podatku?

19 stycznia 2023 364

Artykuł sponsorowany

Kwota wolna od podatku to rozwiązanie, które pozwala na płacenie niższych podatków osobom i przedsiębiorcom, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Czym konkretnie jest kwota wolna od podatku, jak działa w praktyce i ile wynosi w Polsce? Odpowiedzi na te pytania udzieli poniższy artykuł.Czym jest kwota wolna od podatku?Kwota wolna od podatku to rozwiązanie, które funkcjonuje w większości krajów europejskich. Jest to wartość (indywidualna dla każdego państwa), od której podatnik nie musi odprowadzać podatków podczas corocznego rozliczenia. Dotyczy ona osób, które rozliczają się według ogólnych zasad, czyli na zgodnie ze skalą podatkową.

Kwota wolna od podatku wyliczana jest na podstawie dochodu podatnika, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Jeżeli w ciągu roku zarobi on mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku w danym kraju, nie będzie on musiał dzielić się pieniędzmi z urzędem skarbowym. Głównym celem tego zabiegu jest zabezpieczenie osób zarabiających mniejsze kwoty, jednak korzystają na nim wszyscy, gdyż każdy płaci niższe podatki.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Polsce?Jaka jest kwota wolna od podatku? To pytanie zadaje sobie wiele Polaków. Jej wartość w Polsce zmieniała się na przestrzeni lat. Przez długi czas wynosiła ona 3091 zł, a następnie została podniesiona do 8 tys. zł. Najnowsza zmiana - spowodowana wprowadzeniem Polskiego Ładu - obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Od ponad roku kwota wolna od podatku w naszym kraju wynosi 30 tys. złotych.

Obowiązuje ona każdego podatnika niezależnie od wysokości dochodu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dotyczy ona osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, a także przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych. Nie mogą z niej za to skorzystać przedsiębiorcy rozliczający podatek w innej formie.
Co kwota wolna od podatku oznacza w praktyce?

Kwota wolna od podatku ma bardzo proste przełożenie na praktykę. Posłużmy się konkretnym przykładem. Jeżeli dana osoba zarobiła w ciągu roku 60 tys. zł., oznacza to, że rozlicza podatki do kwoty 20 tys. zł. (dochód pomniejszony o kwotę wolną od podatku). Przy rozliczeniach na zasadach ogólnych należy jednak pamiętać o obowiązujących skalach podatkowych.

Osoby, które osiągnęły w ciągu roku dochód do 120 tys. zł, obowiązuje pierwszy próg podatkowy wynoszący 12%. Jeżeli jednak roczny dochód przekroczył wspomnianą kwotę, podatnik będzie musiał odprowadzić 32% podatku. Jeżeli jednak roczne zarobki nie przekroczyły 30 tys. zł rocznie, obowiązuje zerowa stawka podatku PIT.