Terenowy wózek widłowy - co należy wiedzieć o tym urządzeniu? Sprawdź!

24 stycznia 2023 569

Artykuł sponsorowany

Wózki widłowe terenowe to pojazdy o wyjątkowych możliwościach i bardzo dużej wydajności. Są stworzone do zadań specjalnych i pracy w trudnych warunkach. Wózek widłowy terenowy ma duży udźwig, co wyróżnia go pośród innych pojazdów widłowych. Zastanawiasz się czy wózek widłowy terenowy sprawdzi się w Twojej firmie? Poznaj charakterystykę tych urządzeń oraz dowiedz się jakie jest ich zastosowanie!Wózki widłowe terenowe - jaka jest ich charakterystyka?Wózki widłowe terenowe to wielofunkcyjne pojazdy o prostej obsłudze i dużej wydajności. Są to urządzenia transportu bliskiego, które wyróżniają się swoimi parametrami na tle innych wózków widłowych. Każdy wózek widłowy terenowy objęty jest nadzorem przez Urząd Dozoru Technicznego. Terenowy wózek widłowy w łatwy sposób może stać się innym urządzeniem takim jak mini koparka, dźwig, zamiatarka czy też mały pług śnieżny. Wszystko to dzięki możliwości montażu dodatkowego wyposażenia do standardowej wersji maszyny.Napęd i kołaWidłowy wózek terenowy sprawdza się podczas pracy w trudnych warunkach dzięki temu, że wyposażony jest w wydajny silnik Diesel oraz koła, które zostały specjalnie dostosowane do poruszania się po nierównym terenie. Bez względu na rodzaj podłoża, wózki widłowe terenowe, z łatwością będą się przemieszczać i wykonywać pracę. To najlepszy wybór podczas wykonywania zadań na zewnątrz budynków, takich jak transport ładunków na placach budowy. Duża moc silnika oraz duże i wytrzymałe koła sprawiają, że nawet na wzniesieniach czy terenach błotnistych, wózki widłowe terenowe nie mają problemu z poruszaniem się.

Wózki widłowe terenowe posiadają masywne i solidne koła, co sprawia, że są wyższe niż typowy wózek widłowy. Charakteryzują się dużym rozmiarem oraz trwałą i solidną konstrukcją. Są one wyposażone w napęd na 2 lub 4 koła, a ponadto posiadają bieżnikowane opony terenowe. Wózki terenowe są łatwe w prowadzeniu oraz wykazują się dużą zwrotnością, dzięki czemu z łatwością radzą sobie podczas jazdy w trudnych warunkach.Wózek widłowy terenowy - udźwigWidłowy wózek terenowy ma bardzo duży udźwig, który jest nawet kilkukrotnie większy niż ten w przypadku typowych wózków czołowych. Jest to możliwe dzięki znacznie większemu rozmiarowi jaki ma widłowy pojazd terenowy.
Każdy wózek widłowy terenowy posiada swój udźwig maksymalny, który jest zależny od wielu czynników, takich jak:
● waga wózka,
● maksymalna wysokość podnoszenia,
● diagram udźwigu urządzenia,
● technologie zastosowane w urządzeniu.Wózki widłowe terenowe - waga, co na nią wpływa?Wózek widłowy terenowy jest tym cięższy, im większy udźwig posiada. Zamontowana w urządzeniu przeciwwaga, która gwarantuje stabilność wózka, znacząco wpływa na jego wagę. Ponadto wózki widłowe terenowe różnią się technologią jaka została w nich zastosowana oraz sposobem w jaki były produkowane.

Wózki widłowe terenowe - charakterystyczne parametryTerenowy wózek widłowy posiada następujące parametry:
● Udźwig maksymalny wózka - wynosi od 2 do 10 ton.
● Maksymalna wysokość podnoszenia wózka - od 3 do 6 metrów, jest to zależne od typu masztu.
● Napęd - pojazdy te mogą osiągać prędkość aż do 30 km/h.Wózki widłowe terenowe - cenaNa cenę danego wózka terenowego wpływają takie czynniki jak:
● maksymalny udźwig oraz wysokość podnoszenia,
● dodatkowy osprzęt i wyposażenie,
● marka oraz moc silnika,
● dodatkowe funkcje pojazdu.

Ceny podstawowych modeli wózków widłowych spalinowych wynoszą ok. 65 tysięcy złotych, natomiast jeśli chodzi o wózki widłowe terenowe, cena ta wzrasta nawet dwukrotnie. Dodatkowe koszty to opłaty za regularny serwis oraz konserwację, które są bardzo ważne i gwarantują dobry stan techniczny urządzenia. Jeśli nasz budżet jest ograniczony możemy postawić też na używany wózek widłowy terenowy. Ceny takich wózków są bardzo atrakcyjne, należy jednak wybierać jedynie sprawdzonych dealerów.

Zastosowanie wózków widłowych terenowychZaletą terenowych wózków widłowych jest to, że mają większe rozmiary i możliwości niż typowe wózki widłowe, a jednocześnie nie są aż tak duże i drogie jak podnośniki teleskopowe. Sprawdzą się podczas transportu towarów w branżach takich jak rolnictwo, budownictwo czy przemysł. Dzięki temu, że możliwy jest montaż dodatkowego osprzętu, urządzenia te mogą pełnić wiele różnych funkcji.

Terenowy wózek widłowy - podsumowanieWózki widłowe terenowe to urządzenia do pracy w trudnych warunkach oraz przemieszczania się po nierównych terenach. Mocny silnik oraz stabilna konstrukcja pozwala na sprawny transport bardzo ciężkich ładunków. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu wózków, dlatego każdy znajdzie urządzenie odpowiednie dla swojej firmy. Jest to świetna inwestycja, która usprawni pracę oraz zwiększy jej wydajność w przedsiębiorstwie.