Zapomniana historia cmentarza

2 listopada 2015 4377

W Komorowicach Śląskich, nieopodal ronda Ireny Sendlerowej, znajduje się niewielki cmentarz. O ewangelickiej nekropolii w naszej dzielnicy nie wiemy praktycznie nic...

Cmentarz ewangelicki w Komorowicach Śląskich • fot. komorowice.pl, 6 zdjęć


Przed II wojną światową znaczą część mieszkańców Komorowic Śląskich (dawniej Komorowic Niemieckich) stanowiła ludność wyznania ewangelicko-augsburskiego. Niemcy założyli pierwszą w Komorowicach Śląskich szkołę powszechną, we wsi ulokowali także swój cmentarz.

Przed okresem Wszystkich Świętych próbowaliśmy znaleźć choćby szczątkowe informacje o niewielkiej nekropolii przy ulicy Katowickiej. Niestety dalej o cmentarzu niewiele wiemy. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bielsku-Białej nie udzieliła nam żadnych informacji, a szkoda...

fot. komorowice.pl


Cmentarz ma grubo ponad 100 lat. Najstarsze nagrobki, na których da się odczytać daty pochówków, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Nekropolia dzieli się na część starą i nową, na której ciągle są dokonywane pochówki.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Komorowic i nie tylko. Jeśli ktoś ma więcej informacji na temat cmentarza ewangelickiego w Komorowicach Śląskich bardzo prosimy o kontakt pod adresem kontakt@komorowice.pl.

fot. komorowice.pl
admin

Komentarze