Nowe narzędzie przygotowane dla mieszkańców Bielska-Białej

27 lutego 2024 917

Miejski System Informacji Przestrzennej (MSIP) to nowoczesny system służący do udostępniania mieszkańcom danych przestrzennych, który został uruchomiony w grudniu 2023 roku.Aby ułatwić użytkownikom poruszanie się po witrynie, została ona podzielona na profile. Można wybrać profil mieszkańca, inwestora, turysty i wyborcy oraz zabytki. Do każdego profilu podpięty jest geoportal ukierunkowany na informacje z danej dziedziny. W profilu mieszkańca znajdziemy apteki, dane adresowe, ewidencje gruntów i budynków, planowanie przestrzenne i miejskie plany zagospodarowania przestrzennego. Inwestor dodatkowo w swoim profilu ma dostęp np. sieci uzbrojenia terenu, a turysta - np. miejsca pamięci w profilu turysty i zabytki w profilu zabytki.

W ramach MSIP mieszkańcy mogą korzystać z geoportalu, który umożliwia wyszukiwanie i dostęp do różnych źródeł danych przestrzennych; użytkownicy mogą wyszukiwać informacje o lokalizacji, przeglądać mapy oraz analizować dane.

Dane prezentowane są w sposób przejrzysty. Wydział Informatyki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, tworząc system, brał pod uwagę konieczność zapewnienia prostej i czytelnej struktury tak, aby każdy mógł uzyskać poszukiwane informacje o lokalizacji i przestrzeni w sposób intuicyjny i przyjazny.

MSIP powstał na bazie uniwersalnej koncepcji, zakładającej, że w jednym systemie dostępne będą dane z różnych dziedzin takich jak: gospodarka miejska, planowanie przestrzenne, inwestycje, ochrona środowiska czy też zabytki.

System jest stale rozwijany i wzbogacany o nowe dane oraz funkcjonalności przez Wydział Informatyki UM.

Warto dodać, że strony https://msip.bielsko-biala.pl/ i https://msipum.bielsko-biala.pl/gpt4/ działają także w przeglądarkach mobilnych.
adminźródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze