W Komorowicach produkują pojazdy, które ratują życie

27 lipca 2017 4037

Artykuł sponsorowany

Nie wszyscy wiedzą, że w Komorowicach swoją siedzibę ma firma, która rocznie produkuje ponad 100 pojazdów specjalnych - głównie dla straży pożarnych. Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności.Firma powstała w 1992 r., w Bielsku-Białej, jako przedsiębiorstwo prywatne o nazwie „Budowa Pojazdów Specjalnych Zbigniew Szczęśniak”, które zgodnie z ówczesnym zapotrzebowaniem rynku specjalizowało się w remontach samochodów strażackich. Następnie przystąpiliśmy do produkcji fabrycznie nowych samochodów strażackich z wykorzystaniem krajowych podwozi. Oprócz produkcji zabudów specjalistycznych, produkowaliśmy kabiny załogowe, które były trudno dostępne w tamtym czasie na polskim rynku. Był to przełomowy moment w działalności naszej firmy, który wytyczył kierunek dalszego rozwoju. W 1998 roku zaczęliśmy zastępować podwozia krajowe - importowanymi renomowanych producentów oraz rozszerzyliśmy ofertę kabin załogowych dla pojazdów.

Kolejne lata to okres dynamicznego, a zarazem zrównoważonego rozwoju firmy, podczas którego wprowadziliśmy pierwszy wśród firm branży pożarniczej w Polsce Zintegrowany System Jakości według norm ISO 9001, ISO 14001 i AQAP 2110. Opracowaliśmy i opatentowaliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, wprowadziliśmy Wewnętrzny System Kontroli oraz systematycznie rozwijaliśmy produkcję i nasz udział w rynku.

Dla lepszego dostosowania firmy do wymogów rynkowych w 2013 roku dokonaliśmy zmiany siedziby, logotypu i nazwy przedsiębiorstwa na „SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.”, pod którą obecnie funkcjonujemy i jesteśmy rozpoznawani na świecie.W tym roku firma może pochwalić się jubileuszem dwudziestu pięciu lat istnienia i nieprzerwanej pracy. W przeciągu działalności przedsiębiorstwo wyprodukowało blisko 2000 różnych pojazdów, które są dostosowane do wyśrubowanych wymagań norm, rozporządzeń oraz Użytkowników.

W chwili obecnej firma zatrudnia ponad 130 pracowników: produkcji (m.in. ślusarzy, tokarzy, spawaczy, elektryków, mechaników), administracji oraz wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziale technicznym i konstrukcyjnym, którzy aktywnie uczestniczą przy projektowaniu oraz budowie pojazdów mających na celu niesienie pomocy potrzebującym osobom. Kadra naszej firmy swoje doświadczenie czerpie z cyklicznie przeprowadzanych szkoleń oraz warsztatów, dodatkowo nowym pracownikom wiedza przekazywana jest przez osoby z wieloletnim stażem.

Firma jest przedsiębiorstwem rodzinnym, wobec czego Zarząd utrzymuje społeczną istotę pracy wśród zatrudnionych osób, atmosfera charakteryzuje się koleżeństwem i wzajemną pomocą. Pozytywne podejście do współpracy pracowników wpływa na efekty pracy i wysoką jakość produktu. Mottem naszych pracowników jest: pasja tworzy profesjonalizm, profesjonalizm zapewnia jakość. Corocznie dla całej załogi wraz ich rodzinami organizowane są imprezy integracyjne, tak by pracownicy mogli się pochwalić wśród swoich najbliższych jakie wyjątkowe produkty współtworzą. Roczna rotacja pracowników jest na poziomie 1,2%. co wydaje się być jedną z najniższych wśród firm w naszym regionie.

Roczna produkcja pojazdów specjalnych oraz kontenerów dla wojska, straży pożarnych i służb cywilnych to ponad 120 egzemplarzy. Podkreślić należy, iż około 30% naszej produkcji stanowią pojazdy przeznaczone na eksport, najciekawszymi destynacjami naszych pojazdów są Wietnam, Rwanda, Filipiny, Arabia Saudyjska czy Jordania, ogółem nasza firma eksportowała swoje produkty do ponad 40 krajów na całym świecie.Kontynuując statystykę oraz mowę o liczbach i zadowolonych użytkownikach naszych produktów, należy wspomnieć o naszym rodzimym rynku, gdzie w latach 2014-2016 tylko na teren województwa śląskiego i małopolskiego wyprodukowaliśmy w sumie ponad 50 pojazdów i kontenerów do jednostek ochrony przeciwpożarowej. W ostatnim okresie naszymi lokalnymi klientami byli m.in.: KW PSP w Katowicach, OSP w Kozach, OSP Kalna, OSP Meszna, OSP Międzybrodzie Żywieckie, OSP Brzezinka, OSP Roczyny, OSP Czaniec. Nasza firma aktywnie pomaga Strażakom modernizować i dostosowywać starsze pojazdy, które są przez nich eksploatowane.

OSP Komorowice Krakowskie również mogą pochwalić się samochodem, który został wyprodukowany przez naszych fachowców - jest to Mercedes-Benz Atego 1326AF. Samochód został oddany do użytku w 2007 roku i do dziś wiernie służy podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.
Firma legitymuje się realizacjami pojazdów na różnych podwoziach, zgodnie z wymaganiami klientów. Jednak większość średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych wykonujemy na podwoziach włoskiej firmy Iveco. Należy podkreślić, iż w chwili obecnej nie ma województwa w Polsce, które nie użytkuje naszego flagowego produktu, którym jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco Eurocargo ML150E28WS.Użytkownicy pojazdów są bardzo zadowoleni z eksploatacji naszych produktów, Jakub Cader Zastępca Naczelnika OSP Meszna tak się wypowiada: Od 2014 roku jesteśmy w posiadaniu samochodu ratowniczo-gaśniczego Iveco Eurocargo zabudowanego przez Firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Na terenie chronionym naszej jednostki znajduje się dużo wąskich i krętych dróg górskich, przejazdów przez rzeki, oraz podmokłych łąk. Nasz samochód, dzięki pojedynczemu ogumieniu na tylnej osi, stałemu napędowi na wszystkie osie, dużemu prześwitowi oraz ogromnej zwrotności bardzo dobrze sprawuje się we wszystkich miejscach naszego terenu operacyjnego. Jeżeli chodzi o Zabudowę bardzo nam się podobają przemyślane miejsca montażowe całego sprzętu. Ciekawą opcją są również nadkola uchylnie, które w dużym stopniu ułatwiają użytkowanie samochodu. Tym samochodem jesteśmy bardzo zadowoleni Sprawdza nam się w każdych warunkach w szczególności górskich dlatego szczerze polecam go innym jednostkom.Jednym z głównych akcentów na które stawia nasza firma poza wysoką jakością, obsługą gwarancyjną i pogwarancyjną jest utrzymanie stałych relacji z użytkownikami pojazdów oraz prowadzenie wykładów i szkoleń. W 2016r. odbyła się Pierwsza Edycja Warsztatów Szkoleniowych Pojazdów Ratowniczo-Gaśniczych oraz Specjalistycznego Sprzętu Pożarniczego. W warsztatach wzięło udział ponad 200 przedstawicieli jednostek ochrony przeciwpożarowej z całej Polski. Warsztaty miały na celu propagację nieszablonowych oraz innowacyjnych rozwiązań stosowanych w nowoczesnym pożarnictwie. Uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w jazdach terenowych w wymagającym górskim terenie pojazdami wyprodukowanymi przez naszą firmę, w pokazach cięcia samochodów przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz pokazach gaszenia palących się pojazdów. Dodatkowo specjaliści zajmujący się tematyką doboru podwozi samochodowych przekazali uczestnikom niezbędną wiedzę, którą będą mogli użyć podczas prowadzenia pojazdów pożarniczych. W przyszłości planujemy przeprowadzać kolejne edycje warsztatów szkoleniowych dla funkcjonariuszy Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, w tej edycji wnikliwiej będziemy starać się przekazać słuchaczom tematykę: bezpieczeństwa eksploatacji pojazdów oraz poprawę ergonomii pracy, zgodnie z realizowanymi projektami z naszymi zewnętrznymi partnerami.

Podsumowując, nie sposób opisać wszystkich aspektów oraz całego profilu działalności firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. . Korzystając z możliwości chcieliśmy zaprosić Państwa do odwiedzenia siedziby naszej firmy i spotkania z zespołem. Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej oraz naszego kanału na Youtube.

artykuł sponsorowany