O historii dwóch cmentarzy w Komorowicach

1 listopada 2017 2381

Na terenie Komorowic znajdują się dwa cmentarze: cmentarz rzymskokatolicki oraz cmentarz ewangelicko-augsburski. Dziś w dniu Wszystkich Świętych przypominamy historię obu nekropolii.

fot. komorowice.pl


Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Jana Chrzciciela

Cmentarz założono w 1894 roku na planie wydłużonego prostokąta. Układ przestrzenny typu parkowego, regularny, z aleją w kształcie litery "U". Przy północnej alei kaplica murowana z końca XIX wieku. Od wschodu na wysokim kamiennym słupie zdobionym płaskorzeźbą krzyż erekcyjny z 1894 roku.

Warto zwrócić uwagę na dwa nagrobki z pierwszej ćwierci XX wieku, kamienne, w formie krucyfiksów na postumentach z opartymi o nie rzeźbami aniołków. We wschodniej części kwatera sióstr Elżbietanek.

Cmentarz ewangelicki w Komorowicach Śląskich • fot. komorowice.pl, 6 zdjęć


Cmentarz ewangelicko-augsburski przy ulicy Katowickiej

Założony w ostatniej ćwierci XIX wieku na planie nieregularnego wieloboku, z krzyżującymi się w centrum alejkami. Ogrodzenie z drucianej siatki, współczesne. Brama z końca XIX wieku, ujęta murowanymi z cegły, tynkowanymi słupami nakrytymi łamanymi daszkami z dachówki. Wrota ozdobne z giętych, metalowych prętów, po obu stronach furtki.

Układ przestrzenny swobodny, typu parkowego. Rozmieszenie mogił w kwaterach nie uporządkowane. W zachodniej części dom przedpogrzebowy z ostatniej ćwierci XIX wieku, murowany z cegły, tynkowanie, na planie prostokąta o jednym pomieszczeniu, nakryty dachem dwuspadowym.

Nagrobki kamienne: NN z końca XIX wieku - rzeźba płaczącego aniołka na cokole; Andreasa Gansela (zm. 1904 r.) - stela z ediculą zwieńczona profilowanym uskokowo łukiem wklęsło-wypukłym i krzyżem, kilkanaście podobnych steli z k. XIX w. i pierwszej ćw. XX wieku. Teren porośnięty starodrzewem. Głównie lipy, tuje i wierzby.

Bibliografia:
Śledzikowski T. Zabytkowe Cmentarze woj. bielsko-bialskie. Warszawa 1995.
admin

Komentarze