Parafialny etap Przeglądu Pieśni Patriotycznej

27 listopada 2017 1239

Przegląd Pieśni Patriotycznej na stałe wpisał się w krajobraz życia kulturalnego naszej dzielnicy. Również w tym roku, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej organizuje już XVIII edycję, która odbędzie się 29 listopada o godz.13.00 w Domu Parafialnym im. Ks. Franciszka Smolarka.

fot. akcja.duszpasterstwa.bielsko.pl


Jak widać, to już kilkanaście lat tradycji, w trakcie których my dorośli wracamy myślami do wspomnień a młodzi ludzie doświadczają emocji związanych z przeżywaniem Ojczyzny jako wartości.

Ten Parafialny Etap przeglądu gromadzi dzieci i młodzież ze wszystkich placówek oświatowo-kulturalnych funkcjonujących na naszym terenie. Występy są poprzedzone intensywnymi i pełnymi zaangażowania, zarówno dzieci jak i opiekunów, przygotowaniami, które wydobywają z dobrze nam wszystkim znanych utworów, wciąż nowe treści.

Laureaci tego etapu będą reprezentować nas na finale diecezjalnym, który odbędzie się w marcu przyszłego roku.

Warto jeszcze powiedzieć, że przegląd ten odbywa się pod patronatem pani Małgorzaty Papiurek zmarłej w lutym 2003 roku, inicjatorki tego przeglądu, która była również dobrym duchem naszej parafii.

Według świadectwa osób, które miały okazję ją spotkać i współpracować z nią, była osobą skromną, oddaną i niezwykle pracowitą. Wykonała tytaniczna pracę uporządkowania ksiąg cmentarnych, odnalezienia i opisania poszczególnych kwater, przyporządkowania do nich osób tam pochowanych, co umożliwia sprawne zarządzanie miejscami grzebalnymi, a rodzinom i duszom zmarłych zapewnia względny spokój.

Szczególne baczenie miała na groby księży, pracujących kiedyś w naszej parafii i spoczywających na naszym cmentarzu oraz na groby rodziców księży pochodzących z naszej parafii, dbała aby były oczyszczone, uporządkowane i żeby płonęły na nich światła, jako wyraz pamięci i szacunku. Pomagała również prowadzić kancelarię parafialną, a na jej piękne, kaligraficzne pismo już zawsze będzie się można natknąć w naszych księgach parafialnych.

Inną cichą, ale jakże ważną pracą, której nie szczędziła sił i czasu, była dbałości o obrusy ołtarzowe, które umiejętnie i wytrwale prasowała, aby wydobyć z nich całe piękno oraz żeby stanowiły godną oprawę liturgii.

Z zawodu nauczycielka, zaangażowana w reaktywowanie Akcji Katolickiej, której była aktywnym członkiem, jak również prezesem Oddziału w naszej parafii, a także członkiem Diecezjalnego Zarządu Akcji Katolickiej. To właśnie podczas pracy w nim, zrodził się pomysł powołania do życia Przeglądu Pieśni Patriotycznych, który od roku 2003, czyli od roku w którym umarła, został nazwany jej imieniem.
Urszula Szabla

Komentarze