Doktor z Komorowic. Żywienie ma w jednym palcu

5 grudnia 2017 3428

Od początku istnienia naszego portalu informujemy o ciekawych osobach z Komorowic. Jedną z nich jest dr Anna Brończyk-Puzoń, dietetyk kliniczny, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W wywiadzie zdradza wiele cennych wskazówek, które mogą przydać się w walce z nadmiernymi kilogramami.

dr Anna Brończyk-Puzoń


komorowice.pl: Zbliża się okres świąteczno-noworoczny. Każdy z nas zastanawia się jak przetrwa bez dodatkowych kilogramów do sylwestra. To też czas kiedy pośród noworocznych postanowień zapisujemy ten dotyczący odchudzania.

dr Anna Brończyk-Puzoń: Tak to prawda, ale zacznijmy od tego, że utrzymując szczupłą sylwetkę przez cały rok, myśl o wejściu w sylwestrową kreacje nie spędzi nam snu z powiek. Szczupła sylwetka to nie tylko moda na bycie fit, ale również profilaktyka wielu chorób dietozależnych, czyli tych wynikających z naszego sposobu żywienia w tym zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

komorowice.pl: W takim razie co robić, aby być szczupłym i zachować zdrowie?

dr Anna Brończyk-Puzoń: To, że taka myśli chodzi nam po głowie jest już dobrym sygnałem. Wykorzystajmy tę chwilę i weźmy do ręki kartkę papieru i długopis. W ciszy zapiszmy wszystkie argumenty za i przeciw podjęcia nowego wyzwania. Podsumowując swoje zapiski zwróćmy uwagę czy na liście znalazły się takie punkty jak: sprawność ruchowa, dzięki której będziemy mogli za 20 lat pograć w piłkę z wnukami, pojechać na wymarzone wakacje z współmałżonkiem na emeryturze i tak dalej. Oceńmy sytuacje nie tylko w punkcie teraźniejszości, ale również przyszłości, to co będzie za 10, 20, 30 lat.

Ważne jest to żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że na chwilę obecną dodatkowe kilogramy są dla nas tylko balastem kosmetycznym za kilka lat mogą przysporzyć nam wielu komplikacji zdrowotnych i w konsekwencji przekreślić wiele planów życiowych.

komorowice.pl: Jeśli mamy już taką listę to co dalej?

dr Anna Brończyk-Puzoń: Następny krok to wybór odpowiedniego specjalisty. I w tym punkcie stanowczo podkreślę, aby nie odchudzać się na własną rękę. Wiele osób szuka pomocy na forach, portalach pseudospecjalistów, celebrytów, ogólnie dostępnej prasie itp. W konsekwencji stosujemy diety, które obniżają wydatek energetycznych naszego organizmu. Co dzieje się dalej? Kolejna dieta cud, a organizm nie reaguje, nie ma spadku nawet kilograma masy ciała. Jest to gorsza sytuacja niż niepodejmowanie żadnych działań i życie z dodatkowymi 20 kg na plus przez wiele lat.

komorowice.pl: Czyli jest to sytuacja bez wyjścia?

dr Anna Brończyk-Puzoń: Z taką sytuacją spotykam się w gabinecie coraz częściej. Osoby na swojej drodze do szczupłej sylwetki przegrywają i jest to „mur” którego nie mogą przeskoczyć. Wcześniejsze „diety cud” obniżyły na tyle poziom metabolizmu organizmu, że odpowiada on wartościom dla dziecka, a nie osoby dorosłej. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc specjalisty dietetyka. Podkreślę, jeszcze raz nie czekajmy z odchudzaniem, nie podejmujmy bez pomocy specjalisty żadnych kroków. W leczeniu otyłości każdy krok musi być dokładnie przemyślany zarówno ten dotyczący bilansu kalorycznego diety, ale również aktywności fizycznej. W przeciwnym wypadku możemy bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc.

Często w grę wchodzi współpraca z psychologiem i lekarzem, a także fizjoterapeutą. Wybierając diety cud typu dieta kopenhadzka, dukana, kapuściana itp. zadajmy sobie jedno ważne pytania. Czy będę stosował tą dietę do końca życia? Jeśli odpowiedź brzmi "nie" bądź pewien, że doścignie Cię efekt jojo, czyli będziemy jeszcze grubsi niż przed dietą.

komorowice.pl: Co może świadczyć o tym, że potrzebujemy wsparcia psychologicznego w odchudzaniu?

dr Anna Brończyk-Puzoń: To wiele sytuacji, wymienię kilka, te które najczęściej obserwuje w swojej praktyce: nasza ocena sylwetki jest nieprawidłowa z rzeczywistością, depresja. To tylko kilka sytuacji w której specjalista dietetyk posiłkuje się pomocą psychologa. Zawsze leczenie holistycznie, jednoczesne zdrowia fizycznego i psychicznego jest najskuteczniejsze. Mam ogromne szczęście że w swojej praktyce poznałam wspaniałych specjalistów psychologów, lekarzy i fizjoterapeutów których mogę polecić moim pacjentom.

komorowice.pl: Na koniec chciałbym spytać czym kierować się wybierając specjalistę?

dr Anna Brończyk-Puzoń: Kiedy szukamy dietetyka, sprawdźmy jego wykształcenie. Fakt czy jest absolwentem uczelni medycznej jest ważnym wskaźnikiem jakości usług. Osobiście uczuliłabym pacjentów przed specjalistów, którzy już na pierwsze wizycie zlecają nam szereg drogich badań w tym badanie cebulek włosa na zawartość minerałów w organizmie, testy alergiczne, testy żywej kropli krwi, biorenozanse itp. Brak rozmowy, krótkie wizyty kontrolne polegające wyłącznie na pomiarach oceniające spadek masy ciała również nie przyniosą nam w długiej prospektywnie czasu korzyści.

komorowice.pl: Pani doktor dziękuje za wiele wartościowych wskazówek. Nie pozostało mi nic innego jak zrobić rachunek sumienia i sporządzić listę o której Pani wspomniała.

dr Anna Brończyk-Puzoń: Serdecznie gratuluje chęci podjęcia zmiany. To ważna chwila warto ją wykorzystać. Wszystkiego dobrego!

----

dr Anna Bronczyk-Puzoń jest dietetykiem klinicznym specjalizującym się w dietoterapii otyłości, zaburzeniach metabolicznych współistniejących w endokrynopatiach.

Na co dzień pracuje jako wykładowca akademicki, dietetyk praktykujący w poradni chorób metabolicznych i leczenia otyłości w Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej oraz poradni diabetologicznej Medicina Bona w Komorowicach przy ulicy Daszyńskiego.

Mieszkanka Komorowic jest założycielem i właścicielem Centrum Szkoleń Dietetyki Klinicznej - firmy, która organizuje szkolenia i konferencje dla dietetyków.

Strona internetowa: www.bielskodietetyk.pl / /www.facebook.com/PlanZdrowia.
admin

Komentarze