"Wielki Brat" w Komorowicach Śląskich

17 marca 2018 2446

W Komorowicach Śląskich, na rondzie im. Ireny Sendlerowej, zamontowano monitoring miejski.

fot. komorowice.pl


Pod koniec ubiegłego roku Straż Miejska w Bielsku-Białej ogłosiła przetarg na zamontowanie kamery monitoringu miasta w okolicy ronda im. Ireny Sendlerowej w Komorowicach Śląskich. Kamera już w 2018 roku została zainstalowana na jednym ze słupów na rogu ulic Mazańcowickiej i Katowickiej.

System monitoringu wykorzystywany jest w celu całodobowego zabezpieczenia prewencyjnego monitorowanego rejonu miasta oraz natychmiastowego kierowania w rejon zagrożony patroli straży lub innych służb w zależności od rodzaju zagrożeń. Ponadto do przeszukiwania terenu, zapobiegania skutkom zdarzeń losowych, zaśnięcia w niskich temperaturach, pomocy bezdomnym, udzielania wsparcia podejmującym zadania służbowe patrolom (konwoje, interwencje, akcje ratownicze).

fot. komorowice.pl


Możliwość rejestrowania zdarzeń pozwala natomiast na ujęcie sprawców na podstawie zapisu monitoringu. Ponadto za pośrednictwem monitoringu zbierany jest materiał dowodowy nie tylko dla Straży Miejskiej, ale również dla Policji, Prokuratury czy Sądu. Podstawowe znaczenie monitoringu to przede wszystkim szybkość reagowania i przemieszczania patroli w rejony występujących zagrożeń, co umożliwia przeciwdziałanie czynom karalnym i ujęcie sprawców tych czynów.

W przypadku interwencji, których z uwagi na dyslokację patroli lub ich zaangażowanie w inne zadania nie mogą podjąć strażnicy miejscy, informacja o ujawnionych zdarzeniach przekazywana jest Policji. Istotnym elementem wpływającym na efektywność systemu jest możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego mieszkańców ze stanowiskiem monitoringu poprzez linię telefonu alarmowego 986.
admin

Komentarze