[WIDEO, ZDJĘCIA] Wyjątkowa służba strażaków

31 marca 2018 3727

Tradycyjnie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę przy Bożym Grobie w kościele w Komorowicach czuwają strażacy z OSP Komorowice Krakowskie i OSP Komorowice Śląskie.Warta przy Bożym Grobie w Komorowicach rozpoczęła się już w Wielki Piątek. Strażacy czuwali w kościele przez piątkowy wieczór, noc z piątku na sobotę oraz praktycznie całą sobotę.

W tym roku wartę w kościele pełniło około 40 strażaków. Tradycyjnie jednostki z Komorowic Śląskich i Komorowic Krakowskich podzieliły się harmonogramem czuwania przy Bożym Grobie. Jedna tura strażackiej warty trwała 20 minut.

Warta przy Bożym Grobie w Komorowicach - 31.03.2018 • fot. komorowice.pl, 13 zdjęć


Strażacka warta przy Grobie Pańskim to tradycja nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Strażacy pełnią wartę w galowych mundurach i bojowych hełmach, czasem mają ze sobą także halabardy lub włócznie.

Tradycja warty przy Grobie Pańskim w komorowickim kościele przez wiele lat miała wyjątkowy aspekt. W czasach, gdy między Komorowicami Krakowskimi i Komorowicami Śląskimi panowały podziały, a obie jednostki strażackie nie były - delikatnie mówiąc - w najlepszych stosunkach, wspólne warty i uroczysta Wigilia Paschalna łączyły strażaków.

Druh Czesław Papla od ponad pół wieku bierze udział w wyjątkowej służbie w kościele w Komorowicach
admin

Komentarze