[ZDJĘCIA] Trwa renowacja ołtarza głównego
1 czerwca 2018
3762
W maju rozpoczęła się renowacja ołtarza głównego w komorowickim kościele. Prace mają zakończyć się najwcześniej za dwa miesiące. Jesienią na swoje miejsce po konserwacji ma wrócić największy zabytek świątyni - gotycki obraz z XVI wieku.
Neogotycki ołtarz pochodzi z lat 60-tych minionego stulecia. Jego konsekracja odbyła się 1964 roku. Ołtarz ma zostać doprowadzony do świetności, aby można w nim godnie zamontować XVI-wieczny obraz "Świętej Rodziny" - najcenniejszy zabytek świątyni w Komorowicach, który w Krakowie przechodzi konserwację.
- Najtrudniejsze prace, których zresztą nie będzie widać i nie każdy jest ich świadomy, to zniszczenie owadów, które żerują w drewnie. W elementach drewnianych jest bardzo dużo otworów po kornikach. Teraz trzeba będzie stosować różnego rodzaju preparaty, które będziemy wstrzykiwać w otworki wydrążone przez owady - mówi Maria Osielczak z Pracowni Konserwacji Zabytków w Bielsku-Białej. A wszystko po to, żeby cenny, gotycki obraz na desce, nie został zaatakowany przez insekty.
W następnym etapie zostanie oczyszczana kratownica. Część zabiegów na kratownicy jest już widoczna po prawej stronie ołtarza. - Kratownica nie będzie złocona, żeby nie zdominować obrazu, który jest delikatny i złocony prawdziwym złotem. Chcemy, żeby była w naturalnym kolorze drewna. Jeżelibyśmy zrobili złotą podstawę, to ten obraz by "zniknął", byłby zdominowany przez kratownicę - dodaje Maria Osielczak.
Później przyjdzie pora na drobne elementy rzeźbiarskie. Będą złocone prawdziwym złotem. Do świetności zostanie doprowadzone także tabernakulum.
Prace konwersacyjne przy ołtarzu potrwają co najmniej dwa miesiące.