[ZDJĘCIA] Trwa renowacja ołtarza głównego

1 czerwca 2018 2377

W maju rozpoczęła się renowacja ołtarza głównego w komorowickim kościele. Prace mają zakończyć się najwcześniej za dwa miesiące. Jesienią na swoje miejsce po konserwacji ma wrócić największy zabytek świątyni - gotycki obraz z XVI wieku.

Renowacja ołtarza głównego • fot. komorowice.pl, 8 zdjęć


Neogotycki ołtarz pochodzi z lat 60-tych minionego stulecia. Jego konsekracja odbyła się 1964 roku. Ołtarz ma zostać doprowadzony do świetności, aby można w nim godnie zamontować XVI-wieczny obraz "Świętej Rodziny" - najcenniejszy zabytek świątyni w Komorowicach, który w Krakowie przechodzi konserwację.

- Najtrudniejsze prace, których zresztą nie będzie widać i nie każdy jest ich świadomy, to zniszczenie owadów, które żerują w drewnie. W elementach drewnianych jest bardzo dużo otworów po kornikach. Teraz trzeba będzie stosować różnego rodzaju preparaty, które będziemy wstrzykiwać w otworki wydrążone przez owady - mówi Maria Osielczak z Pracowni Konserwacji Zabytków w Bielsku-Białej. A wszystko po to, żeby cenny, gotycki obraz na desce, nie został zaatakowany przez insekty.W następnym etapie zostanie oczyszczana kratownica. Część zabiegów na kratownicy jest już widoczna po prawej stronie ołtarza. - Kratownica nie będzie złocona, żeby nie zdominować obrazu, który jest delikatny i złocony prawdziwym złotem. Chcemy, żeby była w naturalnym kolorze drewna. Jeżelibyśmy zrobili złotą podstawę, to ten obraz by "zniknął", byłby zdominowany przez kratownicę - dodaje Maria Osielczak.

Później przyjdzie pora na drobne elementy rzeźbiarskie. Będą złocone prawdziwym złotem. Do świetności zostanie doprowadzone także tabernakulum.

Prace konwersacyjne przy ołtarzu potrwają co najmniej dwa miesiące.

admin

Komentarze