[WIDEO] Zabytkowy krzyż przejdzie fachową renowację

5 lipca 2018 2742

Przydrożny krzyż, który stoi nieopodal Szkoły Podstawowej nr 29, przejdzie renowację. Wczoraj zabytkowy monument został rozebrany i przetransportowany do pracowni konserwacji zabytków Andrzeja Zdyry w Zawoi.Wniosek o renowację krzyża, na prośbę mieszkańców Komorowic Krakowskich, zgłosił prezydentowi miasta radny Karol Markowski. - Rewitalizacja monumentu, który nie stanowi prywatnej własności, ale jest elementem zbiorowej pamięci lokalnej społeczności, wydaje się ze wszech miar uzasadniona ze względów edukacyjnych i patriotycznych - argumentował radny Karol Markowski.

Urząd Miejski przychylił się do wniosku radnego. Zastępca prezydenta miasta w odpowiedzi na wniosek radnego poinformował, że obecna lokalizacja krzyża blokuje i znacznie zawęża możliwość przejazdu samochodów, co stanowi duże zagrożenie dla pieszych.

- Podczas wizji w terenie ustalono, że proponowany do renowacji krzyż z żeliwnym odlewem postaci Chrystusa winien zostać przeniesiony na północną stronę ulicy Czereśniowej na parcelę Szkoły Podstawowej nr 29 - oznajmił Przemysław Kamiński.

Demontaż krzyża - 04.07.2018 • fot. komorowice.pl, 3 zdjęcia


Na początku lipca dyrektor szkoły wraz miejskim konserwatorem zabytków wybrali nowe miejsce, na którym stanie krzyż. Będzie to róg ulicy Laurowej i Czereśniowej. Monument będzie przylegał bezpośrednio do ogrodzenia szkoły.

Renowację krzyża przeprowadzi konserwator dzieł sztuki Andrzej Zdyra z Zawoi. W środę 4 lipca dokonano rozbiórki monumentu. Po rozebraniu krzyża i tzw. plinty (podstawa krzyża w formie kamiennej płyty schodkowej), na miejscu pozostawiono pierwszy, najcięższy blok wykonany z betonu, który już nam miejscu zostanie wyszlifowany.

Monument został wykonany z piaskowca, jednak ktoś kilkadziesiąt lat temu postanowił go... otynkować. Dlatego pierwszym etapem pracy konserwatora będzie oczyszczenie krzyża z cementu. Istnieje szansa, że uda się odczytać kompletnie niewidoczne napisy na plincie. Zazwyczaj umieszczane tam były imiona i nazwiska fundatorów. Po przeprowadzeniu renowacji powinniśmy poznać również przybliżoną datę powstania krzyża.

Prace konserwatorskie potrwają około 4 tygodnie. Krzyż wróci do Komorowic na początku sierpnia.
admin

Komentarze