Krzyż przeszedł renowację. Może być starszy niż zakładano

6 września 2018 2115

Zakończyła się renowacja przydrożnego krzyża w Komorowicach Krakowskich. Monument został przeniesiony na teren działki Szkoły Podstawowej nr 29.

fot. komorowice.pl


Renowację krzyża wykonał Andrzej Zdyra z Zawoi. Niestety monument, który był już wcześniej co najmniej raz przenoszony, był w bardzo złym stanie. W czasie prac wymieniono m.in. sam krzyż, który jest usytuowany na tzw. plincie - podstawie formie kamiennej płyty schodkowej. Nowe złocenia otrzymała figura Chrystusa.

Niestety nie udało się odtworzyć żadnych inskrypcji, które z pewnością znajdowały się poniżej krzyża. Zazwyczaj z napisów dowiadujemy się o tym, kto był fundatorem obiektu, a także datę postawienia krzyża.

fot. komorowice.pl


- Najprawdopodobniej napisy były wykonane farbą i niestety nie udało się ich odtworzyć - mówi Andrzej Zdryra, który wierzył, że w ten sposób uda się dokładnie ustalić datowanie krzyża.

Konserwator dzieł sztuki z Zawoi jest zdania, że krzyż mógł stanąć wcześniej, niż mówią o tym przekazy ustne, czyli w okresie II wojny światowej. Według Andrzeja Zdyry krzyż może być nawet kilkadziesiat lat starszy niż sądzono.

Prace wykonano ze środków budżetu miasta Bielska-Białej.
admin

Komentarze