Mieszkanka Komorowic seniorką 2018 roku!

19 października 2018 4132

W dniu 18 października w Sali Sejmu Śląskiego w wyniku konkursu organizowanego przez Wojewodę Śląskiego wybrano najaktywniejszą seniorkę i najaktywniejszego seniora w województwie śląskim. W tym roku tytuł ten otrzymali Halina Juraszek z Bielska-Białej oraz Jan Talarczyk z Jastrzębia-Zdroju.

Mieszkanka Komorowic seniorką 2018 roku! • fot. Śląski Urząd Wojewódzki, 5 zdjęć


Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu odbyła się z udziałem organizatorów - wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz wicewojewody Jana Chrząszcza, a także wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej, która wygłosiła prezentację na temat roli seniora w rodzinie i programów rządowych mających na celu pomoc osobom starszym.

Wartym podkreślenia jest, że Pani Halina Juraszek była jedyną zgłoszoną osobą z Bielska-Białej. Jest wybitną działaczką społeczną, a na co dzień pracownikiem Środowiskowego Centrum Pomocy w Bielsku-Białej /Klubu Samopomocy „Klub Seniora” w Komorowicach/. Pani Halina Juraszek przez 30 lat była nauczycielem w Szkole Podstawowej. Była przyjacielem dzieci i ich rodziców. W 1995r. zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Super Nauczyciel”.Ponadto nie był jej obojętny los osób starszych i niepełnosprawnych. Włączała dzieci i młodzież w organizowanie pomocy dla Seniorów. Społeczność lokalna charakteryzuje ją słowami "Pani Halina potrafi budować mosty międzypokoleniowe" . Po zakończeniu pracy w szkole i przejściu na emeryturę Pani Halina poświęciła się całkowicie osobom starszym, zamieszkałym na terenie Komorowic. Początkowo organizowała im czas wolny w szkole, następnie rozpoczęła pracę w Środowiskowym Centrum Pomocy w Klubie Samopomocy dla osób starszych, w którym pracuje od 20 lat.

Klub zrzesza ponad 60 osób starszych, głównie samotnych. Pani Halina dba o podtrzymywanie aktywności psychoruchowej, rozwijanie kontaktów towarzyskich i kulturalnych; propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywne wykorzystanie czasu wolnego dla swoich Podopiecznych, przede wszystkim zapobiega osamotnieniu Seniorów. Ponadto pomaga w załatwianiu najróżniejszych spraw. Pomimo, iż sama jest osobą starszą, to nie brakuje jej energii i pasji do służenia drugiemu człowiekowi. Społeczność lokalna doskonale ją zna, niemalże wszystkie instytucje, placówki, firmy komercyjne zaangażowane są w działalność Pani Haliny nakierowaną na osoby starsze. Mówią o niej „chcielibyśmy kiedy będziemy starsi, aby była taka Juraszkowa, która zawsze będzie o nas dbała”.

Pani Halina jest dwukrotną laureatką „Perły Podbeskidzia”, Orderu „Serce Dziecka”, wyróżnioną w Konkursie „Ambasador Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2017r.” W 2018r. świętuje Jubileusz 50-lecia pracy zawodowej.
admin

Komentarze