Kolejny koncert w kościele: organy, akordeon i saksofon

16 lutego 2019 927

W sobotę 16 lutego o godzinie 19.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Komorowiacach odbędzie się kolejny koncert kameralny w ramach III Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej.

Świętojański Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej


Wystąpią:
  • Ewa Sawoszczuk - organy
  • Wojciech Golec - akordeon
  • Marcin Żupański - saksofon

W programie koncertu m.in.: Bach, Piazzola, Golec.

Ewa Sawoszczuk


Ewa Sawoszczuk - organy (Koronowo)

Muzyk instrumentalista i menadżer kultury.

Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Zarządzanie i Marketing, specjalność: Menadżer Kultury. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J.Regnere, J.Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich (min. II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę).

Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku - Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanym, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową.

Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami jak i wokalistami m.in. Przemysławem Wawrzyniakiem (dudy szkockie, bodhran), Piotrem Olszewskim (gitara klasyczna), Januszem Bobińskim (trąbka), sopranistką Izabelą Jaszczult, Kacprem Chabrowskim (akordeon). Współpracuje w projektach edukacyjnych z Filharmonią Pomorską. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia.

Ewa Sawoszczuk jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów organowych w Bydgoszczy i Toruniu oraz okolic Bydgoszczy - gminie Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Koronowo oraz gminie Lubień Kujawski (powiat włocławski).

Jest pełnomocnikiem zarządu Stowarzyszenia "Pro Musica Organa" oraz organizatorem cyklu koncertowego w Bydgoszczy pn. "Letnie Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej", pełniąc funkcje dyrektora artystycznego oraz Festiwalu „Zjednoczeni Muzyką” organizowanych w Bazylice pw. WNMP w Koronowie.

Aktualnie pełni funkcję specjalisty ds. artystycznych w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Wojciech Golec i Marcin Żupański


Wojciech Golec i Marcin Żupański

Duet instrumentalistów, wykładowców Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a na co dzień przyjaciół. Wieloletnia znajomość, wspólny udział w różnorakich projektach muzycznych, a także indywidualne doświadczenia skłoniły muzyków do podjęcia próby stworzenia nowego kolorytu brzmieniowego, ograniczając jednocześnie skład osobowy do najmniejszej formy zespołu jaką jest duet. Muzyka duetu to łączenie dwóch światów, świata world music i jazzu. Własne kompozycje, motywy ludowe, wolność w improwizacji, która jest głównym elementem budującym muzykę zespołu powodują, iż każdy koncert jest inny, nieprzewidywalny. To swoistego rodzaju podróż muzyczna, przenikanie przez różne światy, wymiary, muzyka mieniąca się wieloma barwami, raz wywołująca nostalgię, zadumę a innym razem euforię, żywiołowość.

Wojciech Golec - akordeonista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury. Laureat międzynarodowych konkursów akordeonowych: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu w roku 1999 - I nagroda, Konfrontacje - Konkurs Muzyki Rozrywkowej w Częstochowie w roku 2000 - I nagroda, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Koncertował m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Grecji, Niemczech, Włoszech, Węgrzech, Słowacji, Czechach. Brał udział w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych, nagraniach muzyki filmowej oraz 18 albumów CD realizowanych z różnymi artystami. W roku 2016 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się płyta solowa Wojciech Golec – Inspirations. W czerwcu 2017 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej - instrumentalistyka nadany przez Radę Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także pedagog w ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej.

Marcin Żupański - multiinstrumentalista specjalizujący się w saksofonach, fletach oraz klarnecie basowym. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat m.in. Jazz Juniors oraz innych konkursów jazzowych. Kompozytor, aranżer, muzyk czynnie udzielający się na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej jako lider własnych projektów, a także współpracujący z wieloma formacjami jazzowymi, etnicznymi, rozrywkowymi. Na swoim koncie może odnotować współpracę i występy z takimi muzykami jak Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Beata Przybytek, Jose Torres, Ronnie Cuber, a także ze znanymi polskimi jazzmanami jak Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik, Marek Bałata, Kazimierz Jonkisz, Apostolis Anthimos oraz wielu innymi. Obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W grudniu 2018r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej - instrumentalistyka nadany przez Radę Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
admin

Komentarze