Wystawa rzeźb mieszkańca Komorowic - Henryka Stanclika

26 marca 2019 2154

W środę 3 kwietnia o godzinie 16.30 w siedzibie fili Książnicy Beskidzkiej przy ulicy Olimpijskiej odbędzie się wernisaż wystawy rzeźb mieszkańca Komorowic - Henyka Stanclika pt. "Ludu, mój ludu, cóżem Ci uczynił".

Wybrane prace Henryka Stanclika11 zdjęć


Wystawa będzie prezentowana w bibliotece w dniach 3-20 kwietnia 2019 r.Henryk Stanclik całe życie związany jest z Komorowicami. Pierwsze próby rzeźbienia podjął jako mały chłopiec pod okiem ojca - Jana Stanclika, również rzeźbiarza.

Wykonuje dwa rodzaje rzeźb. Pierwsze to historyczne płaskorzeźby, którymi "opowiada" najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Należy do nich m.in. cykl wielkich bitew - od Cedyni aż po bitwę Warszawską.

Drugi rodzaj prac to rzeźby ludowe, stylizowane na prymitywne. W tej konwencji podejmuje tematy sakralne, należące do kanonu sztuki ludowej. Tworzy wizerunki Chrystusa frasobliwego, Matki Boskiej, świętych, a także aniołów i diabłów. Przedstawia też tematy związane z realiami i obrzędami dawnego życia wiejskiego.

Rzeźbi głównie w drewnie lipowym, ale ciekawość sprawia, że sięga po też bardziej egzotyczne drzewa takie jak oliwka, korkowiec, eukaliptus. Ostatnimi latami zaczął nawet przygodę z dużo bardziej wymagającym materiałem - z kamieniem. Wśród swoich prac ma takie, które są pozostawione w stanie surowym, inne maluje bądź bejcuje.

Od 1970 r. regularnie bierze udział w wystawach, kiermaszach i konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wiele satysfakcji przynoszą mu plenery malarsko rzeźbiarskie.

admin

Komentarze