Takich zdjęć Komorowic jeszcze nie widzieliście!

8 kwietnia 2019 5360

Ponad 100 zdjęć, kilkanaście dokumentów i bardzo cenne wspomnienia mieszkańców. To wszystko udało się pozyskać w ramach trzeciej Akcji Archiwizacji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Komorowice.

Widok na Białą i stary most • fot. archiwum prywatne


Wśród wielu bardzo ciekawych zdjęć należy wymienić choćby widok z wieży kościelnej w stronę Komorowic Śląskich - na tej powojennej już fotografii możemy dostrzec stary, drewniany most na rzece Białej.

Otwarcie szkoły w Komorowicach Śląskich • fot. archiwum prywatne


Stowarzyszenie Komorowice zdigitalizowało także nieznane szerszemu gronu zdjęcia otwarcia Szkoły Podstawowej w Komorowicach Śląskich. W uroczystościach z 6 września 1936 roku wziął udział wojewoda śląski, dr Michał Grażyński.

Dom sióstr, obecny pl. Niemczyka, szkoła, a w tle kominy fabryczne Bielska-Białej • fot. archiwum prywatne


Pozyskano bardzo dobrej jakości fotografie zagospodarowania obecnego placu Niemczyka. Jedno zdjęcie przedstawia widok w kierunku placu i szkoły z perspektywy wieży kościoła.

To tylko kilka z około 100 fotografii, które udało się zdigitalizować w niedzielę 7 kwietnia. Część z nich zostanie opublikowana w kolejnym numerze Magazynu Komorowice, który ukaże się na przełomie wiosny i lata 2019 r.

W imieniu organizatorów zbiórki raz jeszcze serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które udostępniły zdjęcia i podzieliły się relacjami z dawnych lat. To bardzo ważne w kontekście tworzenia monografii Komorowic, głównego celu Stowarzyszenia Komorowice.

Raz jeszcze przypominamy, że zdjęcia i dokumenty związane z Komorowicami można przesyłać na adres mailowy stowarzyszenia - stowarzyszenie@komorowice.pl.

Skwerek przy Domu Kultury i restauracji • fot. archiwum prywatne


Skwerek przy Domu Kultury i restauracji • fot. archiwum prywatne
admin

Komentarze