Utwory Bacha, Schuberta i Franka w kościele

16 maja 2019 1494

W sobotę 18 maja w kościele w Komorowicach odbędzie się kolejny koncert w ramach II Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej



Wystąpią:
Renata Drozd - sopran
Zuzanna Bator - organy

W programie m.in.: J.S.Bach, Schubert, Franck. Początek koncertu o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

Renata Drozd


Renata Drozd

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.

Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. Ingrid Kremling , prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz prof. Christiana Elssnera .

Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, m.innymi: I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za Pieśń Zapomnianą ufundowaną przez Towarzystwo im.F.Chopina na III Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1995 r., II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju w 2002 r. (I miejsca nie przyznano). Była półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu.

W 2000 r. wzięła udział w tournee artystycznym z Filharmonią Świętokrzyską w Holandii, Belgii, Luxemburgu; wykonując partie solową „Requiem” W.A. Mozarta

W 2001 roku zadebiutowała w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w „Carmen” G. Bizeta.
W 2002-2003 współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała partię tytułową w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana.

W tym samym roku odbyła trasę koncertową po Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech z programem „Strauss-Galla” i „Glanzlicher Operette”z orkiestrą pod dyr. Marka Tracza.
W latach 2005-2012 była solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym kreowała główne partie operowe i operetkowe, m.in. Silvy Varescu („Księżniczka Czardasza” E. Kalmana), Hanny Glavari („Wesoła Wdówka” Fr. Lehara), Księżnej Marii(„Ptasznik z Tyrolu” K. Zellera), Saffi(„Baron Cygański” J. Straussa), Rosalindy(„Zemsta Nietoperza”J. Straussa), Micaeli („Carmen” G. Bizeta), Violetty Valery(„Traviata”G. Verdiego),Pamina („Czarodziejski flet” W.A. Mozarta).

Brała udział w międzynarodowych festiwalach. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.

Wielokrotnie zapraszana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego do udziału w koncertach o tematyce patriotycznej w ariach i pieśniach

Współpracując z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach wykonała partie sopranowe w Stabat Mater G. Rossiniego ,IX Symfonii L.van Beethovena, Stabat Mater K. Szymanowskiego, oraz dziełach W.A. Mozarta: Msza Koronacyjna ,Regina coeli, Vesperae solennes de confessore, Missa solemnis in c ( Waisenhaus -Messe).

Wykonuje również repertuar kantatowo-oratoryjny prezentując go na Międzynarodowych Festiwalach Sakralnych. Często bierze udział w koncertach świątecznych, noworocznych, karnawałowych, narodowościowych i okazjonalnych.

W 2008r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W 2010r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie. W 2012r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2012r. prowadzi klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach. W 2017r.otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Zuzanna Bator


Zuzanna Bator

Koncertująca organistka, organizator życia kulturalnego, żona, mama dwóch synów.

Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kamińskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof. Bernharda Haasa).

Jako stypendystka programu „Socrates - Erasmus” studiowała przez rok w klasie organów prof. Jona Laukvika w Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie nagrody na ogólnopolskich konkursach organowych: I nagroda w 2004 roku we Wrocławiu, II nagroda w 2008 roku w Krakowie, dwa wyróżnienia w Poznaniu w 2008 roku. Jest również półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Organowego w 2007 roku w Brnie. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, m.in. Guy Boveta, Lorenzo Ghielmiego i Daniela Rotha. Koncertuje w wielu krajach
europejskich jako solistka oraz akompaniatorka, a także w duecie Bator&Bator wykonując autorskie transksrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi razem z mężem Maciejem.

Bierze udział w Festiwalach organowych w Polsce, na Litwie, w Niemczech, Francji, we Włoszech, Hiszpanii. Od 2012 lat mieszka w Świdnicy, gdzie razem z mężem prowadzi Fundację Dobrej Muzyki. Jest dyrektorem artystycznym Fundacji, w tym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, Koncertów Ziemi Świdnickiej i Koncertów Zimowych. W ciągu kilku lat prowadzenia Fundacji zorganizowała ponad 150 koncertów, zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy.

W roku 2019 realizuje dwa stypendia twórcze: Stypendium Ministra Kultury na cykl koncertów „Transkrypcje organowe dla dzieci w Kościele Pokoju w Świdnicy” oraz stypendium Pani Prezydent Świdnicy na cykl audycji dźwiękowych i filmów „Między Organami”.

Jako koncertująca organistka szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX i XXI wieku.
admin

Komentarze