Akcja sprzątania schronu bojowego przy ulicy Poligonowej

27 sierpnia 2019 3137

W przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Stowarzyszenie Komorowice organizuje akcję porządkowania terenu przy schronie nr 20 - najdalej wysuniętym na północ schronie fortyfikacji Pozycji "Bielsko" w 1939 r.Pozycję umocnioną pod ówczesnym Bielskiem zaplanowano jako jeden z odcinków obronnych grupy "Bielsko". Około 10-kilometrowy odcinek fortyfikacji polowych oparty został południowym skrzydłem o masyw Klimczoka i łukiem oplatał miasto od zachodu i północy, stykając się z pobliską Pozycją "Dziedzicę". Schron nr 20, leżący dziś w granicach osiedla Komorowice Śląskie, zamykał od północy linię obrony przed Niemcami.

Wznoszenie schronów żelbetowych rozpoczęto dopiero latem 1939 roku. W sierpniu 1939 roku pozycję obsadziły jednostki 21. dywizji piechoty górskiej. Schrony nie zostały sprawdzone w boju, gdyż w nocy z 2 na 3 września, na wniosek gen. bryg. Antoniego Szyllinga (dowódca Armii Kraków) Naczelny Wódz zarządził odwrót jednostek za Wisłę.

Schron nr 20 - 26.08.2019 • fot. komorowice.pl, 4 zdjęcia


W imieniu Stowarzyszenia Komorowice gorąco zachęcamy do aktywnego włączania się w akcję porządkowania terenu wokół schronu nr 20 oraz sprzątania wnętrza żelbetowego obiektu obronnego. Porządkowanie odbędzie się w sobotę 31 sierpnia. Zbiórka przy ulicy Poligonowej 131 o godzinie 10.00.

- Prosimy o przyniesienie ze sobą narzędzi - sekatorów, siekier, pił ręcznych i spalinowej, kosy spalinowej, grabi czy szpadli. Po akcji sprzątania zapraszamy na wspólne ognisko - mówi Ariel Brończyk, zastępca prezesa Stowarzyszenia Komorowice.

Jeszcze kilka lat temu teren wokół schronu był uporządkowany • fot. mapio.net


W akcję porządkowania schronu włączył się ks. Jacek Pędziwiatr, który zakasze rękawy i będzie pomagał w pracach. Na miejscu swoją obecność i pomoc w pracach zapowiedziała także radna Rady Miejskiej Urszula Szabla.

WYDARZENIE NA FACEBOOK'u.

W artykule wykorzystano fragmenty książki "Fortyfikacje z 1939 roku w Bielsku-Białej" autorstwa Dominika i Marcina Kasprzaka.
admin

Komentarze