80 lat temu strażacy ewakuowali sprzęt pożarniczy

2 września 2019 915

2 września 1939 roku, w związku z informacjami o planach wycofania 21. Dywizji Piechoty Górskiej z Bielska, sołtys Komorowic Krakowskich wydał rozkaz ewakuacji sprzętu pożarniczego OSP Komorowice Krakowskie w okolice Kęt.

Na zdjęciu strażacy OSP Komorowice Śląskie w trakcie uroczystości przekazania wozu rekwizytowego w 1936 roku • fot. archiwum OSP Komorowice Śląskie


Z kroniki OSP Komorowice Krakowskie dowiadujemy się, że ewakuację przeprowadził naczelnik jednostki, druh Józef Krawczyk.

- Druh Ignacy Rosner przyjechał z zaprzęgiem konnym pod remizę, gdzie załadował cały sprzęt. Z nim zabrało się ośmiu strażaków, udając się w kierunku Kęt. Ponieważ za Kętami prowadzono silne działania wojenne, sekcja ta zatrzymała się we wsi Nidek, skąd pod dwóch dniach nastąpił powrót do Komorowic - czytamy w kronice.

Władze niemieckie powołały nowego komendanta, którym został Karol Hermann. Na rozkaz nowych władz jednostki wymieniona została motopompa szwajcarska na przyczepie dwukołowej na motopompę przenośną.

W czasie okupacji jednostki OSP z Komorowic Krakowskich i Komorowic Śląskich zostały przemianowane na straż obowiązkową pod komendą niemiecką.

Warto wspomnieć, że druhowie obu jednostek, na czas wojennej zawieruchy, skutecznie ukryli sztandary przed niemieckim okupantem.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o pierwszych dniach wojny w Komorowicach, który opublikowaliśmy w 2017 roku - "Wybuch II wojny światowej w Komorowicach".

Niemieccy żołnierze przed jednym z bielskich schronów bojowych • fot. historia.beskidia.pl / fotografia pochodzą z pozycji Fortyfikacje z 1939 roku w Bielsku-Białej
admin

Komentarze