Ostatni koncert III edycji festiwalu muzyki organowej

4 października 2019 1187

Zapraszamy na ostatni koncert III Edycji Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej. Koncert odbędzie się 5 października, w sobotę, o godz. 19.00 w kościele św. J.Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Wystąpią znakomici muzycy: Michał i Wojciech Kopycińscy. Wstęp wolny.

fot. komorowice.pl


Michał Kopyciński urodził się w Lublinie. W 2016 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. W latach 2016-2017 studiował w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin.

Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą: wyróżnienie na XXV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii, Grand Prix na konkursie „L’Oragno Antico Italiano” w Comunanza we Włoszech. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jane Parker Smith, Thomasa Trottera (Anglia), Raula Prieto Ramireza (Hiszpania), Ulricha Walthera (Niemcy), Konstantina Volostnova, Alexeya Schmitova (Rosja), Petera van Dijk (Holandia), Maurizio Maffezzoli, Lorenza Ghielmiego (Włochy), Kevina Bowyer’a (Szkocja) i Gary’ego Verkade (Szwecja).

Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie. Od 2018 roku prowadzi zajęcia z fisharmonii w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada trzy cenne instrumenty: amerykańską fisharmonię firmy „Estey” z Brattleboro w stanie Vermont z lat 20-tych XX wieku, fisharmonię francuskiej firmy „Alexandre” z 1862 roku oraz fisharmonię niemieckiej firmy „J&P Schiedmayer” z 1873 roku. Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą (Hiszpania, Niemcy, Włochy, Belgia).

Wojciech Kopyciński urodził się w Lublinie w 1962 roku. Tam też uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W 1986 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie puzonu u profesora Juliusza Pietrachowicza. Podczas studiów występował w „Big Warsaw Band” przy Stołecznej Estradzie. W 1993 roku został puzonistą Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Udziela się także jako muzyk jazzowy. Występuje z zespołami jazzu tradycyjnego takich jak: „Old jazz players” oraz „Jazz Revival” Bierze czynny udział w życiu muzycznym Lublina.

Warto wspomnieć, że w tym roku mija 80-lat od czasu zakupu przez komorowicką parafię organów wyprodukowanych przez Fabrykę Organów Dominika Biernackiego z Włocławka.

admin

Komentarze