Rolety z firankami - duet do modnego wnętrza

29 stycznia 2020 4189

Artykuł sponsorowany

Rolety z firankami, czy takie zestawienie ma szansę powodzenia? Jak najbardziej! Niezależnie od tego, na jaki typ rolet się zdecydujemy, możemy dobrać do nich odpowiednie firanki. Podpowiadamy, czym się kierować dobierając firanki do rolet.Rolety klasyczne z firankami

Klasyczne rolety doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych oraz w tych, w których ze względu na niedużą ilość miejsca, nie chcemy wieszać zasłon. Ich zaletą jest możliwość schowania w kasecie maskującej. Dzięki temu w dzień, po podciągnięciu do góry, są całkowicie niewidoczne.

Klasyczne rolety szyje się na ogół z tkanin nieprzepuszczających światła słonecznego, więc odsłonięcie ich w dzień jest niemal oczywiste. Niestety, tym samym narażamy domową intymność na wystawienie na widok publiczny. Ratunkiem są firanki, dzięki którym unikniemy wzroku przechodniów lub sąsiadów.

Ponieważ klasyczne rolety są w dzień niewidoczne, pasuje do nich każdy typ firanek. Mogą to być zarówno gładkie firanki z markizety, jak i lśniące firany żakardowe. W przypadku połączenia firanek i klasycznych rolet sprawdzą się niemal każde firany gotowe. Jeśli stawiamy na klasyczną biel, możemy powiesić dowolne firanki, jeśli chcemy, by kolorystycznie pasowały do rolet, powinny być od nich przynajmniej o dwa tony jaśniejsze.

Rolety rzymskie z firankami

Rolety rzymskie są bardzo ozdobną aranżacją wnętrza. Po zasłonięciu przypominają zasłonę, w dzień, gdy są podciągnięte do góry, także są doskonale widoczne, tworząc nad oknem dekoracyjny zwój fałd materiału. Do rolet rzymskich raczej nie pasują klasyczne firanki i takie duety widuje się niezwykle rzadko. Co nie znaczy, że decydując się na rolety rzymskie, jesteśmy skazani na wystawienie swojego życia na widok publiczny. W tym przypadku rozwiązaniem jest powieszenie dwóch rolet przymocowanych do sufitu. Ta bliższa okna to roleta uszyta z tkaniny firanowej, wewnętrzna to dekoracyjna roleta rzymska.

Jeśli roleta firanowa uszyta jest z tkaniny ozdobnej, np. żakardowej, to powinna jej towarzyszyć gładka roleta zasłonowa. I odwrotnie. Do kwiecistej, pasiastej czy w inny sposób dekorowanej rolety zasłonowej, wiesza się gładką roletę firanową.

Natomiast często widywane jest zestawienie niejako odwrotne - rolety rzymskie uszyte z tkaniny firanowej w towarzystwie klasycznych zasłon.

Rolety dzień noc z firankami

Rolety dzień noc stają się coraz bardziej popularne i zdobywają nowych zwolenników. Powodem tego jest ich bardzo praktyczna konstrukcja, która pozwala doświetlić pomieszczenie światłem słonecznym w dzień i całkowicie zasłonić się przed sąsiadami w nocy. Jednocześnie roleta dzień noc o każdej porze doby dba o dyskrecję i intymność domowników.

Rolety dzień noc pasują zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz. Mogą być samodzielną dekoracją okna, jednak bardzo często dla ocieplenia wnętrza i sprawienia, by było bardziej przytulne, wiesza się razem z takimi roletami firanki.

Ze względu na fakt, że rolety dzień noc mają pasiastą strukturę, należy ostrożnie dobierać do nich firanki. Tu nie sprawdzą się firany żakardowe w kwiaty, czy firanki z dekoracyjnym nadrukiem. Najlepszą opcją jest powieszenie firan gładkich z tiulu lub markizety. Jeśli zależy nam na ich funkcji ozdobnej, można podpiąć je z boku okien chwostami lub taśmami.

Ze względu na fakt, że rolety dzień noc mają pasiastą strukturę, należy ostrożnie dobierać do nich firanki. Tu nie sprawdzą się firany żakardowe w kwiaty, czy firanki z dekoracyjnym nadrukiem. Najlepszą opcją jest powieszenie firan gładkich z tiulu lub markizety. Jeśli zależy nam na ich funkcji ozdobnej, można podpiąć je z boku okien chwostami lub taśmami.