Leczenie narkomanii za pomocą farmakologii - lek Naltrexone

2 grudnia 2020 915

Artykuł sponsorowany

Choć wiele osób sceptycznie podchodzi do farmakologicznej metody leczenia uzależnienia od narkotyków, prawdą jest, że dobre rezultaty tj. zmniejszenie głodu narkotykowego zaobserwowano u nawet 70% pacjentów, którzy odbyli kurację lekiem Naltrexone Hydrochloride. Specjaliści z ośrodków leczenia uzależnień zalecają, aby farmakologię stosować równocześnie z terapią psychologiczną, która pozwala w pełni poznać przyczyny sięgnięcia po szkodliwe substancje i wyeliminować ryzykowne zachowania w przyszłości.Jak działa lek Naltrexone?

Zadaniem leku antynarkotykowego jest zmniejszenie wrażliwości receptorów, reagujących na daną substancję psychoaktywną, co prowadzi do zaniku euforii, a w konsekwencji do zmniejszenia pociągu do narkotyków. Lek Naltrexone najlepsze rezultaty osiąga w przypadku leczenia uzależnienia od opiatów, czyli substancji takich jak: morfina, kodeina czy heroina. Lek wykorzystuje się także w kuracjach antyalkoholowych.

W jaki sposób aplikuje się lek Naltrexone?

Aby rozpocząć kurację lekiem Naltrexone, należy zachować minimum 7-dniową abstynencję od opiodów, aby organizm mógł przejść detoksykację. Po tym okresie lekarz zalecaną dawkę leku w postaci implantu umieszcza pod skórą pacjenta podczas krótkiego i bezinwazyjnego zabiegu. Aplikacja taka utrudnia pominięcie dawek leku, gdyż implantu nie można samodzielnie usunąć.

Jak długo trwa leczenie narkomanii za pomocą leków?

Implant może być umieszczony w ciele przez 3 - 6 miesięcy, a samo leczenie można przedłużać nawet do 24 miesięcy. W tym czasie zaleca się odbyć terapię psychologiczną, a także być pod obserwacją lekarza - specjalisty leczenia uzależnień. Leczenie narkomanii za pomocą leku Naltrexone nie wymaga hospitalizacji - wszystkie wizyty mogą odbywać się w gabinecie lekarskim lub w domu pacjenta.

Specjaliści z ośrodków leczenia uzależnień zalecają, aby farmakologię stosować równocześnie z terapią psychologiczną, która pozwala w pełni poznać przyczyny sięgnięcia po szkodliwe substancje i wyeliminować ryzykowne zachowania w przyszłości.

Co jest przeciwskazaniem do rozpoczęcia kuracji lekiem antynarkotykowym?

Najważniejszą przeszkodą do rozpoczęcia kuracji jest sam pacjent i brak jego zgody na rozpoczęcie leczenia. Samą kurację można stosować u osób z różnym stopniem zaawansowania nałogu, lecz kluczową kwestią jest zaangażowanie osoby uzależnionej i możliwość powstrzymania się od narkotyków przed zaplanowanym zabiegiem. Minusem leczenia jest także to, że lek Naltrexone, choć jest całkowicie legalny, nie jest refundowany, co sprawia, że leczenie bywa sporym obciążeniem dla osób potrzebujących pomocy.

Gdzie można szukać pomocy - leczenie narkomanii?

Możliwość rozłożenia kosztów leczenia na raty umożliwia ośrodek Meditus, który od lat zajmuje się pomocą osobom uzależnionym od opiodów i alkoholu. W tym celu oferuje pełne wsparcie medyczne, terapeutyczne, a także prawne. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób można rozpocząć kurację farmakologiczną, zachęcamy do kontaktu z kadrą lekarską Meditus - https://uzaleznienieodopiatow.pl/.