Komorowice z lotu ptaka w 1941 roku. Unikatowe zdjęcie

2 stycznia 2021 2226

Portal beskidia.pl opublikował na swoim Facebook'u zdjęcie lotnicze Komorowic, które pochodzi z około 1941 roku. Fotografia znajduje się w najnowszym albumie "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej".

fot. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej


Zdjęcie lotnicze Komorowic Wschodnich (niem. Batzdorf Ost) oraz Komorowic Zachodnich (niem. Batdzdorf West) z ok. 1941 roku. Obie te odrębne miejscowości mają granicę na rzece Białej.

Na fotografii widoczne są m.in. dawny Dom Młodzieży im. Ignacego Paderewskiego, budynki dawnego folwarku Habsburgów, budynek Sióstr Elżbietanek, stary kościół (drewniany) oraz nowy kościół (murowany), cmentarze: katolicki i ewangelicki. W dolnej części fotografii widoczny jest budynek szkolny, przed którym w styczniu 1942 roku przeprowadzono pokazową egzekucję m.in. na partyzancie Janie Wróblu, który był oskarżony o współudział w zamachu na funkcjonariusza SS.

Ta unikalna fotografia pochodzi z najnowszego albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej", w którym przedstawiono 266 fotografii (większość to absolutne unikaty) z naszego miasta po zabiegu koloryzacji.
Inne przykłady zmiany zdjęć czarno-białych na kolorowe.Album można zakupić wysyłkowo lub stacjonarnie, szczegóły na stronie: www.album.beskidia.pl.
admin

Komentarze