Rada postuluje o nowe ronda

11 września 2015 3552

Mieszkańcy oraz członkowie Rady Osiedla Komorowice Krakowskie od dłuższego czasu z niepokojem obserwują sytuację w ruchu drogowym odbywającym się na skrzyżowaniach ul. Daszyńskiego z ul. Hałcnowską oraz ul. Daszyńskiego z ul. Olimpijską. W związku z tym, Rada Osiedla zwróciła się do Prezydenta Bielska-Białej o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym obszarze.

Skrzyżowanie ulicy Hałcnowskiej z ulicą Daszyńskiego • fot. komorowice.pl


Przez cały tydzień, a szczególnie w dni robocze, ul. Daszyńskiego jest mocno obciążona ruchem drogowym od Bestwiny w kierunku centrum Bielska-Białej i odwrotnie. Samochody skręcające w ul. Olimpijską lub w ul. Hałcnowską blokują ruch co powoduje tworzenie się korków na ul. Daszyńskiego. Podobnie, wjazd samochodów na ul. Daszyńskiego z ul. Olimpijskiej lub Hałcnowskiej jest także znacznie utrudniony przez duży ruch na ul. Daszyńskiego.

Taka sytuacja zmusza kierowców do ryzykownych zachowań i prowadzi do stłuczek, a w przyszłości może doprowadzić do poważnych wypadków. Ruch drogowy w tych miejscach jest szczególnie trudny dla autobusów komunikacji miejskiej, które ze względu na przewóz pasażerów i swoje gabaryty nie mają możliwości szybkiego manewrowania i przyspieszania.

Rada Osiedla zwróciła się z wnioskiem o zmianę organizacji ruchu drogowego na skrzyżowaniach ul. Daszyńskiego z ul. Hałcnowską oraz z ul. Olimpijską. Jako najbardziej optymalne rozwiązanie, zapewniające płynność ruchu zaproponowano utworzenie skrzyżowań o ruchu okrężnym, tzn. ronda. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się na pobliskich skrzyżowaniach ul. Kwiatkowskiego z ul. Grażyńskiego oraz z ul. Komorowicką, gdzie ruch drogowy w godzinach szczytu jest bardzo duży.

Z przeprowadzonej wstępnie wizji wynika, że teren wokół skrzyżowań ul. Daszyńskiego z ul. Hałcnowską oraz z ul. Olimpijską pozwala na ich ewentualną rozbudowę. Najprostszym sposobem utworzenia ronda może być także ustawienie na istniejących skrzyżowaniach znaków C-12 i wymalowanie na jezdni "wysepki", jednak wymaga to szczegółowych analiz.

Rozwiązaniem alternatywnym do budowy rond jest instalacja na skrzyżowaniach sygnalizacji świetlnej, co ułatwiłoby kierowcom wjazd na ul. Daszyńskiego z ul. Hałcnowskiej oraz z ul. Olimpijskiej, jednak może doprowadzić do całkowitego zablokowania ruchu ulicą Daszyńskiego.
Z pewnością, Prezydent Miasta skieruje sprawę do zaopiniowania m.in. do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej, a my po otrzymaniu odpowiedzi poinformujemy Państwa o tym na stronie internetowej komorowice.pl.

Informacja została zredagowana przez Radę Osiedla Komorowice Krakowskie.
admin

Komentarze