Basen w północnej części miasta? Apel rad osiedli

4 marca 2022 1930

Przedstawiciele pięciu rad osiedli z północnej części Bielska-Białej zwrócili się do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego z wnioskiem o uwzględnienie w długoletnich planach miasta budowy wielofunkcyjnego obiektu sportowego z basenem.- Zauważamy, że nasze dzielnice są najuboższe w obiekty przeznaczone do sportu i rekreacji. Największe ich skupisko występuje w centralnej i południowej części naszego miasta. Tymczasem dzielnice, które reprezentujemy, albo są terenami przemysłowymi, albo porolniczymi, poprzeplatanymi zabudową mieszkaniową i poprzecinane obecnie i w przyszłości pasmam i dróg ekspresowych (S1 i Beskidzka Droga Integracyjna). Ze względu na zagęszczającą się zabudowę i coraz większą liczbę mieszkańców osiedlających się poza centrum miasta, brak tego typu obiektu jest bardzo odczuwalny - informują przewodniczący pięciu rad osiedli.

Reprezentanci Komorowic, Hałcnowa i Białej Północ zauważają, że mieszkańcom północnych osiedli łatwiej łatwiej jest dojechać do Czechowic-Dziedzic czy do Kóz niż przez centrum Bielska-Białej do basenów położonych po drugiej stronie miasta. Ponadto przewodniczący rad osiedli wskazują, że na terenie Hałcnowa, Komorowic Śląskich, Komorowic Krakowskich, Białej Północ i Białej Krakowskiej mieszka niemal 30 tysięcy osób, co stanowi prawie 20% wszystkich mieszkańców miasta.

lokalizacja obiektów sportowych na terenie Bielska-Białej • fot. RO Hałcnów


- Zdajemy sobie sprawę, że tego typu obiekt byłby nieekonomiczny, gdyby był dedykowany dla obsłużenia potrzeb mieszkańców tylko jednej dzielnicy - dlatego występujemy wspólnie, ponieważ widzimy sens w ulokowaniu np. basenu z obiektami infrastruktury zewnętrznej (boisko, bieżnia) i pomieszczeniami klubowo-rekreacyjnymi w miejscu, które komunikacyjnie mogłoby być łatwo dostępne dla mieszkańców dzielnic. Nie wskazujemy konkretnej lokalizacji, która powinna zostać wyłoniona w drodze analizy zasobów miasta. Rozumiemy też, że tego typu obiekt nie może powstać w krótkim czasie i wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego prosimy, aby przewidzieć dla niego miejsce w długoletnich planach rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej naszego miasta, i rozpocząć działania zmierzające do jego powstania już teraz - kończą przewodniczący rad osiedli.

List podpisali: Anita Szymańska (RO Hałcnów), Paweł Kanik (RO Biała Północ), Izabela Sumera (RO Biała Krakowska), Rymwid Mikulski (RO Komorowice Śląskie) i Marek Móll (RO Komorowice Krakowskie).
admin

Komentarze