Jaka jest zależność między stylem łowienia a dopasowaniem wędki spinningowej?

4 czerwca 2022 426

Artykuł sponsorowany

Wędka to długa tyczka z przymocowaną do niej żyłką z jednej strony i haczykiem z drugiej. Wędkarz bierze kij, zanurza go w wodzie, zarzuca linkę do wody, zaczepia zdobycz i wciąga ją do brzegu. W zależności od stylu łowienia wędki będą się między sobą różnić. Niektóre z nich posiadają cechy, które czynią je łatwiejszymi w użytkowaniu lub skuteczniejszymi w trakcie połowu. Istnieje wiele różnych czynników, takich jak: materiał czy ciężar, które decydują jaki typ wędki będzie odpowiedni do metody łowienia. Na przykład, lekkie wędki najlepiej nadają się do łowienia przybrzeżnego tzn. przy brzegu czy w pobliżu plaży. Ciężkie wędki doskonale nadają się do łowienia na głębokiej wodzie.Czym charakteryzuje się wędkarstwo spinningowe?

Aby uprawiać wędkarstwo spinningowe powinieneś wiedzieć następujące rzeczy:
Po pierwsze, występują dwa rodzaje wędkarstwa spinningowego ze względu na miejsce połowu. Mianowicie, możemy łowić albo z łódki albo z brzegu. Metoda ta polega na tym, że wędkarz naprzemiennie zarzuca i przyciąga przynętę. Ponieważ wyróżniamy dwa sposoby łowienia w tym stylu, analogicznie przeznaczone są odpowiednie wędki spinningowe. Ze względu na to, że styl ten wymaga częstego zarzucania przynęty, konstrukcja wędki spinningowej powinna umożliwiać wykonywanie swobodnych ruchów. Wędka spinningowa jest specjalnie zaprojektowana pod ten styl łowienia. Dzięki temu, że z reguły jest lekka i elastyczna, pozwala wykonywać dalekie rzuty. Dodatkową cechą tych wędek jest wytrzymałość. Potrafi wytrzymać silne i nagłe ruchu ryb drapieżnych.
 
Jak dobierać ciężarki do wędki spinningowej?

Jeśli Twoim zamiarem jest łowienie z brzegu takich ryb jak okonie czy klenie to sugerujemy zdecydować się na uniwersalną wędkę spinningową. Taka wędka powinna zawierać ciężar wyrzutu co najmniej 3 do 17 g. W momencie, gdy zmienisz zdanie i zdecydujesz się na połów ryb trochę większych, bezproblemowo powinna sobie także poradzić. Natomiast pamiętaj, aby do większych ryb użyć lżejszych przynęt.
 
Jaka powinna być długość kija wędki spinningowej?

Jeśli zdecydujesz się na łowienie ryb z łódki, powinieneś wybierać wśród krótszych kijów. Krótsze kije umożliwiają łatwiej podebrać rybę, a także zapewniają pewniejsze czucie przynęty. Z kolei, jeśli masz ochotę łowić z brzegu, sugerujemy wybrać kij o długości 2,4m. - 3m. Krótsze wędki mogą okazać się nieefektywne, a Twój połów może skończyć się fiaskiem.
 
Podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędkowaniem spinningowym, warto doradzić się specjalisty, który pomoże Ci dobrać odpowiedni sprzęt. Po przeprowadzeniu wywiadu z Tobą odnośnie stylu łowienia i miejsca, z którego będziesz łowić ryby, zasugeruje Ci, którą wędkę spinningową powinieneś kupić.