Rachunkowość online czy biuro rachunkowe? Co wybrać?

27 czerwca 2022 593

Artykuł sponsorowany

Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa oraz skali działalności gospodarczej niezbędne jest prowadzenie księgowości. Przedsiębiorcy - w celu ograniczenia kosztów operacyjnych - decydują się na takie sposoby optymalizacji wydatków jak na przykład outsourcing procesów księgowych. Rynek profesjonalnych usług księgowych w tym zakresie jest bardzo różnorodny. W ramach outsourcingu księgowości możliwe jest korzystanie z usług tradycyjnych biur rachunkowych oraz księgowości online. Które z tych rozwiązań warto wybrać i dlaczego?Dlaczego warto zdecydować się na biuro rachunkowe?

Zewnętrzne biuro rachunkowe to wiele korzyści dla firmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca może uniknąć nakładów na zakup sprzętu komputerowego oraz oprogramowania do księgowości. Ponadto nie musi on także zatrudniać pracownika ds. księgowości - jest to ważne, ponieważ w obecnych czasach koszt zatrudnienia specjalisty w zakresie rachunkowości to miesięczny koszt na poziomie co nawet kilku tysięcy złotych.

Zewnętrzne biuro rachunkowe Poznań oznacza prowadzenie ksiąg rachunkowych lub uproszczonej księgowości przez specjalistów z doświadczeniem. Co więcej, współczesne usługi rachunkowe to nie tylko ewidencja księgowa, ale także usługi z zakresu kadr i płac, controllingu i analizy finansowej, porządkowania dokumentacji.

Słabością takiego rozwiązania jest zazwyczaj konieczność dojazdu przedsiębiorcy do siedziby biura - może być to problematyczne, gdy przedsiębiorca jest zapracowany, a biuro rachunkowe nie znajduje się w dogodnej lokalizacji.

Kiedy rachunkowość online jest dobrym rozwiązaniem?

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się także rozwiązanie znane jako rachunkowość (księgowość) online. Jest to możliwe między innymi dzięki dynamicznemu rozwojowi nowoczesnych technologii cyfrowych. Elektroniczne systemy wymiany danych pozwalają na transfer faktur, dokumentów rozliczeniowych itd. bez konieczności osobistego kontaktu z księgowością.

Generalnie, rachunkowość online dzieli się na dwa rodzaje usług. Są one następujące:
  • powierzenie spraw księgowych wirtualnym specjalistom,
  • możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości przez właściciela firmy - jest to rozwiązanie szczególnie zalecane przez drobnych przedsiębiorców na samozatrudnieniu, który ma dobrą wiedzę na temat księgowości oraz podatków. Co ciekawe, wielu dostawców usług zewnętrznej księgowości także daje w takiej sytuacji swoim klientom możliwość wsparcia ze strony konsultantów.

Ważną zaletą takiego rozwiązania jest wyjątkowo niska cena - niektóre usługi rachunkowości online to koszt zaledwie... kilkunastu złotych miesięcznie (są to zazwyczaj pakiety podstawowe). Z kolei jeśli chodzi o słabości, wadą może być brak indywidualnej relacji między księgowym i przedsiębiorcą - jest to czasem bardzo ważny czynnik w prowadzeniu biznesu.
Rachunkowość online czy biuro rachunkowe - podsumowanie

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi w kwestii: "rachunkowość online czy biuro rachunkowe?”. Ostateczna decyzja w tym zakresie powinna zależeć od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy oraz jego możliwości. Pewne jest jedno: właściwy wybór zarówno w przypadku biura rachunkowego, jak i księgowości online to dobry sposób na optymalizację procesów w przedsiębiorstwie. Dzięki tego typu rozwiązaniom właściciel biznesu jest w stanie skupić się w pełni na rozwijaniu biznesu (tj. pozyskiwaniu kontrahentów itp.), podczas gdy prowadzeniem spraw księgowych zajmą się profesjonaliści.