Kamper - wynająć czy kupić? Co będzie lepsze?

21 lipca 2022 440

Artykuł sponsorowany

Caravaning to coraz popularniejsza forma podróżowania wśród polskich turystów. Dostarcza niesamowitych wrażeń, a przy tym nie nakłada na podróżujących żadnych ograniczeń. Możesz zatem zdecydować się na wynajem kampera i pojechać w najdalsze zakątki, które przez ostatnie lata pozostawały wyłącznie w sferze marzeń. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź nasze wskazówki. W niniejszym artykule rozwiążemy główny dylemat, z jakim mierzą się wielbiciele caravaningu. Co będzie lepsze - wynajem campera czy jego zakup?Luksusowe kampery - kto powinien zdecydować się na caravaning?

O caravaningu moglibyśmy mówić i mówić, a wciąż tak wiele nurtujących kwestii pozostałoby niewyjaśnionych. Ta oto forma podróżowania niewątpliwie wiążę się z rzadko spotykaną wolnością i niezależnością. Wystarczy spakować walizki, zaplanować wstępną trasę i ruszyć na podbój kolejnych państw europejskich. Zdajemy sobie jednak sprawę, że podróżowanie kamperem może poniekąd budzić pewne obawy związane z jego prowadzeniem. Kampery to pojazdy dłuższe, wyższe i szersze aniżeli standardowe auto osobowe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zdecydować się na caravaning! Wyprawa kamperem to idealna okazja, by odkryć dotąd nieznane zakątki i przeżyć niesamowitą przygodę. Jeżeli zatem uwielbiasz odpoczynek na łonie natury, tym samym nie przeszkadza Ci rezygnacja z pewnych udogodnień, możesz śmiało rozważyć zakup kampera lub jego wynajem u pośrednika.

Wybierając między najmem a kupnem pojazdu kempingowego, dobrze byłoby rozważyć obie te możliwości i zastanowić się, co w Twoim przypadku będzie lepsze. Aby Ci to umożliwić, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które znajdziesz poniżej!

Wynajem kampera - zalety i wady

Podróżnicy, którzy dopiero wchodzą w caravaningowy świat, najczęściej decydują się na wynajem kampera. Jest to dla nas całkowicie zrozumiałe. Warto bowiem przed zakupem sprawdzić, czy ta forma podróżowania nam odpowiada. Raczej nikt nie chce zainwestować tak dużej sumy pieniędzy w pojazd kempingowy, który odtąd będzie stał wyłącznie w garażu, nieprawdaż? Jeśli zatem dotychczas nie miałeś okazji zaznać podróżowania domem na kołach, wynajem kampera będzie najlepszym wyborem. Niestety zdarza się, że zafascynowani caravaningiem podróżnicy, podejmują nie do końca przemyślaną decyzję, a to nakłada na nich niepotrzebne koszty. Więcej na naszym blogu.

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztują kampery na wynajem. Otóż w sezonie wysokim cena za dobę wynosi około 700-800 złotych, przy czym w sezonie niskim może spać nawet do 400 złotych. Do tego dochodzi kaucja oraz opłata serwisowa. Po zakończonej podróży należy uzupełnić bak paliwa do pełna i wyrzucić śmieci, by uniknąć dodatkowych opłat. Ostateczny koszt rozkłada się oczywiście na wszystkich pasażerów, wobec czego nie powinien być zbyt wysoki, decydując się na podróż kamperem ze znajomymi. Warto mieć też na uwadze, że po oddaniu pojazdu do wypożyczalni, nie będziesz musiał martwić się o nic więcej.

Wynajem kamperów ma też pewne wady, o których wcale nie tak dużo się mówi. W sezonie wysokim nie zawsze da się znaleźć pasujący wszystkim termin, co nakłada dodatkowe ograniczenia. Dobrze byłoby pomyśleć o wyjeździe z wyprzedzeniem.

Zakup kampera - zalety i wady

Kto powinien rozważyć zakup kampera? Przede wszystkim osoby, które dotąd interesowały się caravaningiem, tym samym mają za sobą więcej aniżeli jedną podróż i doskonale zdają sobie sprawę, jak wygląda podróżowanie kamperem. Zakup pojazdu kempingowego możemy też polecić podróżnikom, którzy co chwilę planują kolejną wyprawę. Wówczas zakupiony kamper okaże się sprawdzoną inwestycją, która zwróci się w przeciągu kilku najbliższych lat. Mamy świadomość, że ceny kamperów na sprzedaż bywają wysokie. Używany pojazd kempingowy to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nowe kampery mogą wynieść nawet 200-300 tysięcy złotych. Niemniej jednak pamiętaj, że kupując dom na kołach w autoryzowanym salonie, zyskasz pewność co do jego stanu technicznego, a także możliwość rozłożenia płatności na raty. Używane kampery - choć tańsze, nie zawsze są w dobrym stanie, pomimo zapewnień ze strony sprzedawcy.

Głównym minusem posiadania własnego pojazdu kempingowego są koszty związane z jego eksploatacją. Właściciel musi regularnie wykonywać przeglądy techniczne i opłacać ubezpieczenie OC. Kamper nie może być przechowywany na zewnątrz. Jeśli nie masz wolnego miejsca w garażu, wówczas trzeba zdecydować się na wynajem miejsca postojowego.

Wskazane przez nas rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wynajem campera wydaje się być lepszym rozwiązaniem na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak podliczymy ostateczny koszt, jaki trzeba ponieść każdego roku w związku z licznymi podróżami, może okazać się, że zakup własnego pojazdu kempingowego będzie lepszym wyborem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanów się, jakie masz oczekiwania i potrzeby.