Czy żarówki halogenowe są szkodliwe?

20 września 2022 429

Artykuł sponsorowany

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy wyjaśnić, jak działają żarówki halogenowe do samochodu.Działają one bardzo podobnie do już od lat wycofywanych żarówek żarnikowych, czyli tych, które przychodzą ci do głowy, kiedy myślisz żarówka. W lampie halogenowej podobnie jak w tradycyjnej żarówce źródłem światła jest bardzo mocno rozgrzany wolframowy pręcik. W standardowej żarówce pręcik ten jest zamknięty w bańce wypełnionej gazem, który chroni go przez zbyt szybkim wypaleniem się.

Twórca lampy halogenowej wpadł na inny pomysł. Wewnątrz owej bańki zamknął niewielką ilość halogenu, czyli przykładowo jodu. Ten gaz wchodzi w reakcję z drobinkami wolframu, które w wyniku ogromnej temperatur odpadły ze świecącego pręcika i osadziły się na ściankach żarówki. Związek utworzony poprzez reakcję halogenu i wolframu krąży następnie po wnętrzu żarówki. Jeśli w tym czasie natrafi na rozgrzany wolframowy żarnik, to rozgrzewa się i ponownie rozpada na halogen i wolfram. Uwolniony w ten sposób wolfram osadza się ponownie na żarniku. Zastosowanie tego genialnego rozwiązania sprawiło, że wolframowy pręcik, który w standardowej żarówce zwyczajnie się z czasem przepalał, w żarówce halogenowej potrafi się sam regenerować.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że żarnik w żarówce halogenowej jest w stanie rozgrzać się do wyższej temperatury, przez co emituje jaśniejsze światło, bardziej zbliżone do naturalnego światła.

Żarówki halogenowe do samochodu mają niestety tę samą wadę, co przechodzące już do lamusa standardowe żarówki. Podczas pracy nagrzewają się, przez co duża część energii, zamiast być spożytkowana na emitowanie światła, jest marnowana na generowanie ciepła.

Diody LED a żarówki halogenowe

Diody LED nie wytwarzają ciepła podczas pracy, przez co są nieporównywalnie bardziej wydajne, czyli pobierając ten sam prąd, dają więcej światła lub mogą dać tyle samo światła przy mniejszym poborze prądu. Gwoździem do trumny żarówek halogenowych było to, że nie tylko LEDy są bardziej wydajne, ale i świecą dłużej. To jest powodem wycofywania żarówek halogenowych, a nie ich domniemana szkodliwość.