O czym należy pamiętać, instalując rusztowanie na budowie? Przepisy prawa budowlanego

25 października 2022 243

Artykuł sponsorowany

Planując organizację placu inwestycyjnego, osoby upoważnione do prowadzenia robót budowlanych powinny odpowiednio zagospodarować najbliższe tereny. Dostawcy oferują obecnie nowoczesne instalacje, dedykowane różnego rodzaju pracom prowadzonym m.in. na wysokościach. Zastanawiasz się, o czym nie możesz zapomnieć, instalując rusztowanie na budowie? Przepisy określają te kwestie bardzo konkretnie.
 Jak postawić rusztowanie na budowie? Przepisy na 2022 rok

Aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy podczas wykonywania robót, należy wyposażyć teren budowlany w odpowiednie sprzęty. Jak mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2003 roku: „Rusztowania systemowe powinny być montowane zgodnie z dokumentacją projektową z elementów poddanych przez producenta badaniom na zgodność z wymaganiami konstrukcyjnymi i materiałowymi, określonymi w kryteriach oceny wyrobów pod względem bezpieczeństwa”.

Szukając firmy zaopatrzeniowej, warto zdecydować się więc na sprawdzonego dostawcę, oferującego certyfikowane rusztowania, wyróżnione m.in. przez niezależne gremia konsumenckie. Co więcej, osoby, które zajmują się eksploatacją, montażem i demontażem instalacji, powinny posiadać odpowiednie uprawnienia.

Jakie jeszcze reguły powinny spełniać rusztowania na budowie? Przepisy mówią m.in. o obowiązku zapewnienia możliwości wykonywania robót w pozycji, która nie spowoduje nadmiernego wysiłku pracowników.
 
Jak wybrać odpowiednie rusztowanie? Najważniejsze funkcjonalności

W ofercie dostawców dostępne są instalacje, dedykowane zarówno ciężkim robotom na wysokich kondygnacjach, jak i pracom przydomowym. Co ważne, firmy proponują różnorodne modele rusztowań od wiodących polskich oraz zagranicznych marek, takich jak Layher Allround oraz Altrad.

1. Rusztowania przestrzenne
Konstrukcje stojakowe sprawdzą się szczególnie w przypadku nieco bardziej wymagających prac, przeprowadzanych np. pod wiaduktem lub mostem. Co więcej, instalacje cechują się możliwością elastycznej rozbudowy siatki, dlatego wykorzystywane są one również jako nośniki reklam wielkoformatowych.

Podczas montażu rusztowania należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jak zapisano w rozporządzeniu, konstrukcje przestrzenne powinny posiadać m.in. odpowiednio wydzielone piony komunikacyjne.

2. Rusztowania przejezdne
Instalacje wykonane z aluminium przyniosą z kolei nieocenioną pomoc podczas robót remontowo-konserwacyjnych. Jak zapewniają dostawcy, zarówno prace na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku mogą być wspierane przez przejezdne rusztowanie na budowę. Przepisy prawa budowlanego zaznaczają jednak, że przemieszczanie konstrukcji aluminiowych w momencie, kiedy przebywają na nich pracownicy, jest zabronione.

3. Rusztowania fasadowe
Ten rodzaj stelaża dedykowany jest szczególnie pracom na wyższych kondygnacjach budynków, np. podczas robót dociepleniowych lub układania kamienia. Warto zaznaczyć, że instalacje te mogą zostać wyposażone dodatkowo w specjalne wciągarki, które znacząco wpłyną na komfort wszelakich działań na wysokościach.
 
Szukasz modułowego rusztowania, który usprawni Twoje prace budowlane? Sprawdź ofertę firmy Arad.

Firma Arad to doświadczony dostawca, oferujący polskim inwestorom nowoczesne sprzęty budowlane znanych polskich i zagranicznych marek. Specjaliści proponują m.in. profesjonalne rusztowania, które posiadają liczne certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa obsługi. Odwiedź stronę internetową przedsiębiorstwa Arad i skontaktuj się z doradcą, który podpowie Ci, jaki rodzaj konstrukcji najlepiej sprawdzi się w przypadku wykonywanych przez Twoją firmę prac.