Jak przygotować terrarium dla patyczaka?

3 listopada 2022 641

Artykuł sponsorowany

Budowa terrarium dla patyczaka nie jest trudna - pod opieką rodzica poradzi sobie z nią nawet dziecko. Patyczaki są bowiem świetnymi zwierzętami domowymi dla dzieci, które z pasją będą mogły zaobserwować, jak ich owad z niewielkiego stadium larwalnego przechodzi w dorosłość po licznych linieniach. Najczęściej polecanym dla początkujących terrarystów gatunkiem jest patyczak rogaty - terrarium dla niego powinno być na tyle przestronne, by owad nie utknął w pancerzu w trakcie trudnego procesu zrzucania wylinki oraz tak dobrze zabezpieczone, żeby zwierzę nie wydostało się, np. przez zbyt duże oczka siatki wentylacyjnej.Akwarium dla patyczaka

Jeśli jesteśmy w posiadaniu pustego akwarium, możemy zrobić z niego terrarium na patyczaki. Jeśli nie planujemy trzymania w naszej hodowli licznej populacji tych łatwo rozmnażających się insektów, akwarium nie musi być wcale duże. Najważniejsze jest, by zmieściły się w nim gałązki roślin, które stanowią dla tych owadów pożywienie, np. jeżyn, malin czy truskawek, oraz aby patyczaki mogły swobodnie i bezpiecznie przejść proces linienia. W tym celu każdy z wymiarów terrarium powinien przekraczać długość zwierzęcia minimum trzykrotnie.

Budowanie terrarium dla patyczaków z posiadanego już akwarium nie powinno przysporzyć trudności. Jedyne, co trzeba zrobić poza wsypaniem do środka warstwy torfu kokosowego i ustawieniem roślin, to zabezpieczenie góry akwarium przed ucieczką zwierząt. W tym celu można zastosować moskitierę lub innego rodzaju drobną siatkę. Przypięcie siatki do aluminiowej, plastikowej lub drewnianej ramy zapewni dodatkową wygodę w czasie karmienia i sprzątania, ponieważ całe przykrycie będzie można po prostu zdjąć z terrarium dla patyczaka i odłożyć obok.

Patyczaki terrarium - cena

Terrarystyka jest branżą, która rozwija się bardzo intensywnie i staje na wysokości zadania jeśli chodzi o zadowalanie klientów. Gdzie najlepiej kupić terrarium dla patyczaka - sklep specjalizujący się w terrarystyce czy giełda terrarystyczna z pewnością umożliwią zakup idealnego pojemnika. Popularne ostatnio stały się akrylowe tuby, które poza doskonałą wentylacją w wieczku i dnie lub bokach mogą posiadać także oświetlenie, które pięknie wyeksponuje nasze zwierzęta.

Ich ceny różnią się w zależności od wielkości, jakości i wyposażenia, a zaczynają się w okolicach 50 zł. Terraria akrylowe lub szklane w standardowym, prostopadłościennym kształcie również będą właściwe dla patyczaków, o ile dodatkowo zabezpieczymy blaszaną wentylację drobną siatką. Popularne „faunaboxy” w dużym rozmiarze sprawdzą się przy hodowli młodych, drobnych osobników, lecz w tym przypadku również należy dołączyć do plastikowej pokrywki moskitierę.

Jak zrobić terrarium dla patyczaka?

Małe terrarium dla patyczaka można zrobić z plastikowego pojemnika do przechowywania lub wysokiego, plastikowego kubka. Jest to częsta praktyka wśród hodowców modliszek czy pająków, ponieważ zwierzęta te w początkowej fazie rozwoju są bardzo małe i o wiele łatwiej jest im żerować w mniejszym pomieszczeniu.

Niewielkie pomieszczenie na owady nie sprawi w przygotowaniu tyle trudu, co np. przestronne, szerokie terrarium dla agamy brodatej, która jest równie pospolitym, ale o wiele bardziej wymagającym zwierzęciem domowym.

W takim własnoręcznie robionym terrarium dla patyczaka należy zapewnić odpowiednią wentylację. Jest to niezwykle istotne ze względu na możliwość rozwoju pleśni, która zaszkodzić może nie tylko zwierzętom, ale również nam. Do wycięcia miejsca na wklejenie siatki wentylacyjnej przyda się nóż introligatorski, mocne nożyczki lub miniszlifierka. Następnie siatkę trzeba dokładnie przykleić klejem na gorąco. Pojemnik wykonany w domowy sposób nie będzie wyglądał jednak tak dobrze, jak zakupione w sklepie profesjonalne terrarium lub tuba, która dodatkowo oświetli nasze patyczaki.

Hodowla, terrarium patyczaka i jego żywienie to pierwsze tematy, które zgłębiamy przed podjęciem decyzji o zakupie lub przygarnięciu nowego pupila. O tym, co je patyczak, pisaliśmy już na naszym portalu. Pozostaje jeszcze tylko pytanie, jaki zakres temperatury i wilgotności będzie najbardziej odpowiedni dla naszego owada? W zależności od gatunku patyczaki preferują temperaturę od 24 do 26 stopni i codzienne zraszanie terrarium letnią wodą. Przebywające we właściwych warunkach zwierzęta będą cieszyły się długim zdrowiem i wysokim dobrostanem.