Taryfy prądu dla firm - jaką wybrać?

28 listopada 2022 335

Artykuł sponsorowany

Wydatki ponoszone na prąd zależą nie tylko od zużycia energii elektrycznej, lecz również od taryfy prądu, na którą się zdecydujemy. To według niej sprzedawcy prądu ustalają wysokość rachunków za energię elektryczną. Wyróżnić można zarówno taryfy prądu przeznaczone dla gospodarstw domowych, jak i dla firm. W jaki sposób je odróżnić? I jak wybrać najlepszą taryfę prądu dla przedsiębiorstwa?Czym jest taryfa prądu?

Taryfa prądu to ustalony plan cenowy, według którego rozliczane jest zużycie energii elektrycznej przez odbiorcę końcowego. Energia elektryczna może kosztować tyle samo w ciągu doby lub jej cena może być inna w zależności od pory dnia bądź dni tygodnia. Ceny prądu są zależą od tego, co zostanie ustalone ze sprzedawcą energii, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej taryfy prądu.

Rodzaje taryf prądu

Dostępne na polskim rynku energetycznym taryfy prądu są oznaczone różnymi symbolami. Składają się one z wielkiej litery, a także następujących po niej dwóch cyfr. Opcjonalnie pojawić się może również mała litera na końcu oznaczenia.

Pierwsze rozróżnienie taryf prądu dotyczy grup odbiorców końcowych:

 • G — taryfy prądu przeznaczone dla gospodarstw domowych,
 • C — taryfy dla małych firm i gospodarstw rolnych o niewielkim zużyciu energii elektrycznej,
 • B — taryfy przeznaczone dla dużych firm,
 • A — taryfy dla największych odbiorców biznesowych.

Różnice w taryfach dotyczą również mocy umownej. Cyfra 1 oznacza moc umowną do 40 kW, zaś cyfra 2 moc umowną powyżej 40 kW. Druga cyfra w symbolu dotyczy z kolei strefy. Wyróżnia się taryfy jedno-, dwu-, trój- oraz czterostrefowe.

Na końcu oznaczenia taryfy może także zostać dodana mała literka, która wskazuje sposób podziału doby na strefy czasowe bądź formę płatności za prąd.

Taryfy energii elektrycznej dla firm

Taryfy prądu dla firm różnicą się nieco od taryf skierowanych dla odbiorców indywidualnych. Są one znacznie bardziej rozbudowane. Główne rozróżnienie taryf dotyczy wielkości przedsiębiorstw, których dotyczy w oparciu o zużycie energii elektrycznej. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaką taryfę prądu wybrać dla swojej firmy, przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie jest średnie zużycie energii elektrycznej.

Taryfy prądu dla małych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych

Taryfa prądu oznaczona literą C przeznaczona jest dla przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, które zasilane są siecią niskiego napięcia. Wyróżnia się następujące typy taryfy C:
 • taryfa C11 - taryfa jednostrefowa, w której cena za energię elektryczną jest niezmienna niezależnie od pory dnia oraz tygodnia. To najlepsza taryfa w przypadku firm, gdzie prąd pobierany jest głównie w ciągu dnia;
 • taryfa C12a C12b - taryfy dwustrefowe, w których tańszy prąd jest dostępny w określonych godzinach pozaszczytowych, a droższy w trakcie nich. To rozwiązanie dla firm, które mogą zaplanować wyższe zużycie energii poza godzinami szczytu energetycznego bądź nocą;
 • taryfa C13 - taryfa trójstrefowa, w której wyróżnione są trzy stawki w czasie doby. Idealna dla firm świadomie wykorzystujących prąd w okresie najtańszej stawki.
 • taryfa C21 - jednostrefowa taryfa o mocy umownej powyżej 40 kW. Jest to taryfa będąca odpowiednikiem taryfy C11, jednak skierowana do firm o wyższym zużyciu energii elektrycznej.

Taryfy prądu dla dużych firm
Duże firmy, które potrzebują zasilania siecią średniego napięcia skorzystać mogą z taryf oznaczonych literą B. Taryfy B to:
 • taryfa B21 - jednostrefowa taryfa przeznaczona dla przedsiębiorców potrzebujących mocy umownej powyżej 40 kW, w której cena prądu jest niezmienna przez całą dobę,
 • taryfy B22 - taryfą dwustrefową o mocy umownej powyżej 40 kW, w której stawka za energię elektryczną jest różna w zależności od godziny w ciągu dnia,
 • taryfa B23 - taryfa trójstrefowa, w której występują trzy strefy - szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny. W każdej strefie inna jest stawka za energię elektryczną.

Taryfy prądu dla największych odbiorców biznesowych

Ostatnia grupa taryfowa o nazwie A dotyczy przedsiębiorstw wymagających wysokiego napięcia. Wyróżnia się taryfę jednostrefową A21, taryfę dwustrefową A22, a także taryfę trójstrefową A23 i czterostrefową A24.

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących cen prądu dla firm? Skorzystaj z porównywarki ofert sprzedawców prądu, którą znajdziesz w serwisie https://e-energia.pl/.