Jak wygląda oddanie auta do skupu?

18 maja 2023 394

Artykuł sponsorowany

Twoje auto lata świetności ma za sobą, a upływający czas znacząco odbija swoje piętno na jego karoserii? Takiego pojazdu już nie sprzedasz, możesz natomiast oddać go do skupu. Wbrew pozorom taka opcja też jest opłacalna, ponieważ pozwala Ci w legalny sposób pozbyć się „złomu”, a także zapewnia niewielki, ale zawsze, zysk. Zobacz, jak standardowo wygląda procedura przekazania auta na złom i przekonaj się, że to nic skomplikowanego.Oddanie auta do skupu to jedna z opcji sprzedaży pojazdu, która może okazać się bardzo korzystna dla właściciela starszego samochodu. Niemniej jednak, wiele osób obawia się, że taka transakcja może wiązać się z różnymi nieprzyjemnościami czy trudnościami. Tymczasem ceny na skupach wcale nie są tak niskie, jak przypuszczasz, a cała procedura nie ciągnie się zbyt długo. Obowiązują tu konkretne przepisy, które gwarantują utylizację auta zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oddanie auta do skupu - jak to wygląda?

Oddanie auta do skupu polega na sprzedaży pojazdu firmie zajmującej się skupem samochodów. Skup może przyjąć różne rodzaje pojazdów, bez względu na ich stan techniczny czy wizualny, markę czy model. Oznacza to, że przyjmowane są samochody dostawcze, osobowe, ciężarowe, busy, a nawet motocykle. Warto skontaktować się z wybranym skupem i zapytać o to, co przyjmują i jaki cennik obowiązuje. Czasem jest możliwość skorzystania z transportu - firma wysyła swoją lawetę i przewiezienie nawet niedziałającego auta okazuje się bezproblemowe.

Dlaczego warto oddać auto na skup?

Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że skup samochodów zazwyczaj oferuje gotówkę za samochód - po wycenie i akceptacji od razu dostajesz pieniądze. Poza tym w legalny, zgodny z prawem sposób pozbywasz się zepsutego auta czy takiego, które nie przeszło badań technicznych, a jego naprawa jest nieopłacalna. W takiej sytuacji nie musisz się martwić, że dostaniesz mandat za nieprawidłowe składowanie (wyciek z chłodnicy itp. może prowadzić do skażenia środowiska). Skup przyjmuje auto, wystawia odpowiednie dokumenty i utylizuje je zgodnie z procedurami. Zazwyczaj w pełni odpowiada za formalności związane z wyrejestrowaniem pojazdu, co oznacza, że nie musimy się niczym martwić. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie, nawet w ciągu jednego dnia.

Jak przygotować się do oddania auta do skupu?

Przed oddaniem auta do skupu warto dokładnie przygotować się do transakcji. Przede wszystkim należy zebrać dokumenty dotyczące pojazdu, takie jak dowód rejestracyjny, certyfikat homologacji czy też ubezpieczenie OC (jeśli jeszcze obowiązuje).

Można również ocenić stan techniczny auta, aby wiedzieć mniej więcej, jaka jest jego rynkowa wartość. Jeśli nie mamy pewności, ile nasze auto jest warte, warto skorzystać z różnych narzędzi dostępnych w Internecie, takich jak kalkulatory wartości rynkowej, czy też portale aukcyjne. Warto również zadzwonić do kilku skupów samochodowych i porównać ceny oferowane za nasz pojazd.