Złota Raczka dla seniorów z Bielska-Białej

26 lipca 2023 702

Od 24 lipca seniorzy z Bielska-Białej posiadający Kartę Seniora mogą korzystać z usług złotej rączki. Operatorem programu jest dobrze znana w mieście Spółdzielnia Socjalna Synergia, a złota rączka to nic innego jak osoba wykonująca drobne naprawy w miejscu zamieszkania seniora. Zgłoszenia są już przyjmowane pod nr tel. 884 168 557.21 lipca prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zlecił Spółdzielni Socjalnej Synergia realizację kolejnego, bardzo ważnego zadania na rzecz seniorów naszego miasta. Tak, jak zapowiadano, od 24 lipca ruszyły drobne usługi naprawcze wykonywane w domach osób zamieszkujących w Bielsku-Białej, które mają ukończone 65 lat i mają Kartę Seniora.

- Mam nadzieję, że program się przyjmie; jak zwykle pewne rzeczy wyjdą w przysłowiowym praniu, bo to normalne, ale znając elastyczność spółdzielni Synergia, która nie w takich sytuacjach dawała sobie radę, jestem pełen optymizmu. Bardzo się cieszę, że ten program rusza - mówił prezydent.

Wykonawca zadania to właśnie Spółdzielnia Socjalna Synergia. W jej imieniu umowę o współpracy podpisał prezes zarządu Paweł Tomiczek.

- Abstrahując od złotej rączki, również program door to door dla osób ograniczoną mobilnością, z którego korzystają przede wszystkim seniorzy, ściśle wpisuje się w politykę pomocy seniorom, za co bardzo serdecznie dziękuję. To jest coś wspaniałego, że seniorzy mogą za darmo korzystać z usług, a wiemy, że to grupa, którą nie zawsze stać na wszystko - stwierdził prezes.

Warto podkreślić, że dokument został podpisany w obecności wiceprezeski zarządu spółki Korczyk - autoryzowanego dealera Skody i Kia Doroty Korczyk, bo Synergia będzie mogła realizować usługę złotej rączki właśnie przy użyciu samochodu elektrycznego marki Kia Soul użyczonego nieodpłatnie przez tę spółkę.

- Firma Korczyk kolejny raz wykazuje ogromną społeczną odpowiedzialność i kolejny raz włącza się w działania miasta, szczególnie te związane z pomocą tym, którzy tego potrzebują. To powód do radości. Dziękuję za to pani prezes - mówił prezydent.

Podpisanie umowy nie obyłoby się bez obecności przewodniczącej Rady Seniorów Miasta Bielska-Białej, pomysłodawczyni i wielkiej orędowniczki idei, aby seniorzy w Bielsku-Białej mieli swoją złotą rączkę - Elżbiety Rosińskiej.

- Seniorzy będą niezmiernie wdzięczni na otwartość na ich sprawy i na pewno państwo będziecie spotykać się z ich wdzięcznością - mówiła przewodnicząca.

Od 24 lipca do końca tego roku, a dokładnie do 22 grudnia, seniorzy mogą skorzystać z usługi złotej rączki w ramach projektu pilotażowego, finansowanego z budżetu miasta. Od nowego roku usługa także będzie realizowana, ale już w ramach budżetu obywatelskiego.

Usługę można zamówić osobiście w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Synergia przy al. Armii Krajowej 220 lub telefonicznie pod numerem 884 168 557, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać pod numerami telefonu: 33 497 14 92 lub 33 497 14 99, a także u realizatora - czyli Synergii.

Jeśli chodzi o samą usługę, spółdzielnia oferuje pomoc w nieskomplikowanych naprawach technicznych - niewymagających specjalistycznej wiedzy ani kwalifikacji potwierdzonych stosownymi dokumentami i uprawnieniami - w domach seniorów, ale tylko tych, którzy posiadają Kartę Seniora, są niepełnosprawni, samotni i nie są w stanie pokryć ceny naprawy.

Naprawy są wykonywane w miejscu zamieszkania seniora, w godzinach od 8.00 do 16.00, po wcześniejszym uzgodnieniu konkretnego terminu, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Nie będą realizowane naprawy, których czas wykonania przekracza dwie godziny, usługi wymagające natychmiastowej interwencji, naprawy, które są świadczone w ramach innych umów lub wynikają ze zobowiązań innych podmiotów - wspólnoty mieszkaniowej, administracji nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowej, gwaranta itp.; złota rączka nie podejmie też prac budowlanych ani malowania pomieszczeń.

W ramach realizacji zadania Synergia zapewnia bezpłatnie materiały niezbędne do wykonania usługi, których wartość nie może przekroczyć 70,00 złotych brutto. W przypadku wystąpienia potrzeby zakupu droższych materiałów, jeżeli senior wyrazi zgodę, to we własnym zakresie kupuje potrzebne materiały, finansując je w całości z własnych pieniędzy.

Regulaminy oraz wymagane druki dostępne są na stronie www.seniorzybielsko.pl, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego na parterze - stanowisko nr 2, w Wydziale Polityki Społecznej na drugim piętrze, pok. 225 lub bezpośrednio w siedzibie Synergii.
adminźródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze