Nowy samochód dla OSP Komorowice Krakowskie

11 września 2023 838

Nowy samochód bojowy otrzymali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Komorowicach Krakowskich. To ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA Scania P-370. Uroczyste przekazanie, poświęcenie i wprowadzenie do służby nowego pojazdu odbyło się 9 września na placu Józefa Niemczyka.

fot. osp komorowice krakowskie


OSP Komorowice Krakowskie to jedna z sześciu bielskich Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Nowy pojazd zakupiono za blisko 1,3 mln zł; pieniądze pochodziły z dotacji:
- Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - 600 tys. zł,
- Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach - 600 tys. zł,
- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 100 tys. zł.

Samochód ma dwuosiowe podwozie Scania P370B4X4HZ XT napędzane silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Obszerna, ergonomiczna kabina przeznaczona jest do przewozu sześcioosobowej załogi. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy) w zbiornikach, otwarciu skrytek lub podestów, a także wysunięciu masztu oświetleniowego. Z przodu na podstawie cynkowanej - na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu - zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9.979 kg z liną o długości 28 metrów.
Aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Wszystkie skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.
Pojazd jest wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 5.000 litrów, wykonany z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 500 litrów. W tylnej części nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 3.619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach nadwozia, ma formę podestu roboczego. Na dachu zamontowane zostały - ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1.600 do 3.200 l/min, skrzynia aluminiowa, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm.

fot. osp komorowice krakowskie


W uroczystości przekazania samochodu uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentu i władz lokalnych. Samorząd Bielska-Białej reprezentowali zastępca prezydenta Piotr Kucia, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Karol Markowski i radna Urszula Szabla.
adminźródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze