Raport z budowy wiaduktu. Termin ukończenia niezagrożony

19 kwietnia 2024 1807

Trwa modernizacja ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej. Prace dotyczą blisko 600-metrowego odcinka tej ulicy pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Warszawską a rondem Ofiar Katynia. Przebudowa ulicy Kwiatkowskiego w zasadniczym zakresie obejmuje budowę praktycznie nowego wiaduktu nad linią kolejową nr 139.

fot. UM Bielsko-Biała


Oprócz rozbiórki wiaduktu i budowy nowego nasypu wraz z dwoma obiektami mostowymi - jeden będzie nad linią kolejową, a drugi nad drogą technologiczną wiodącą do zakładu Befared - inwestycja obejmie także rozbudowę mostu nad potokiem Starobielskim oraz umocnienie koryta w jego sąsiedztwie, a także przebudowę ronda Ofiar Katynia wraz z wlotami. W ciągu ul. Kwiatkowskiego powstaną też nowe schody i winda łącząca ulicę z peronem stacji kolejowej Bielsko-Biała Północ.

Obecnie trwają prace przy budowie podpór pośrednich pod konstrukcję obiektu. Wiadukt będzie dziesięcioprzęsłowy, a kluczowym etapem będzie montaż belek w obrębie linii kolejowej 139. Wstępnie ustalono, że montaż w tym istotnym punkcie odbędzie się jeszcze przed wakacjami. Jest to decyzja podyktowana wzmożonym ruchem kolejowym w okresie wakacji, co ogranicza możliwość wstrzymania ruchu pociągów. Równolegle prowadzone są prace drogowe przy formowaniu skrzyżowania typu rondo przy zbiegu ulic Grażyńskiego i Kwiatkowskiego.

- Jesteśmy świadomi utrudnień, jednakże przebudowa obiektu nad potokiem Starobielskim jest niezbędna, a ograniczenie ruchu w tym rejonie nieuniknione ze względów technologicznych. W związku z tym konieczne jest funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej - informuje zastępca dyrektora MZD Wojciech Barteczko.

- Harmonogram przewiduje zakończenie całości robót mostowych i drogowych na ul. Grażyńskiego oraz na rondzie Ofiar Katynia do wiosny 2025 r., lecz wykonawca dokłada starań, aby w miarę sprzyjających warunków atmosferycznych zamknąć prace do końca 2024 r. Nadchodzący okres wiosenny i letni sprzyjać będzie postępom prac budowlanych, co powinno przynieść ulgę zarówno kierowcom, jak i mieszkańcom. Dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość w trakcie realizacji robót budowlanych. Obecnie termin realizacji inwestycji to czerwiec 2025 i nie jest zagrożony - dodaje W. Barteczko.

Jak zapewniają drogowcy, nowy układ drogowy zapewni większy komfort przejazdu; dodatkowo w obrębie ronda zostanie przeprowadzona ścieżka rowerowa.
adminźródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze