Ciekawostki o Krakowie - najciekawsze fakty, o których niewielu słyszało

15 maja 2024 132

Artykuł sponsorowany

Kraków słynie z bogatej oferty historycznej i kulturowej. Jest to miasto skupiające turystów z całego świata, posiadające własną, oryginalną atmosferę. Będąc w Krakowie, trzeba spróbować regionalnych obwarzanków i zwiedzić Kościół Mariacki. W historii miasta ukrywa się jednak sporo ciekawostek, które nie są powszechnie znane, a które warto poznać.Historia obwarzankaKraków słynie z regionalnych precelków, które można spotkać w wielu miejscach na terenie miasta, szczególnie w okolicy Starego Rynku. Obwarzanki uwielbiała już królowa Jadwiga, a historia tego wypieku sięga 600 lat. Nazwa obwarzanek bierze się z procesu przygotowania, które polega na obwarzaniu surowego ciasta. Obwarzanie to zanurzenie surowego ciasta we wrzącej wodzie aż do wypłynięcia na powierzchnię. Obwarzanki mogą być produkowane tylko przez osoby posiadające odpowiedni certyfikat.

Krzywa WieżaCzy wiesz, że Kraków ma własną krzywą wieżę? Jest nią gotycka Wieża Ratuszowa, która mierzy ponad 70 metrów. Wieża odchyla się od pionu aż o 55 cm.

Nowojorskie bajgle w KrakowieŻydowskie bajgle są bardzo popularne w Ameryce. Nie każdy wie, że tradycja wypiekania tych przysmaków przyszła właśnie z Krakowa. Pierwsza wzmianka o tej miękkiej drożdżowej bułce pochodzi z 1610 roku, kiedy to żydowska rada w Krakowie wydała specjalne rozporządzenie dotyczące wypieku bajgla z okazji urodzin dziecka. Bułeczki popularne są do dziś, a mieszkańcy nowego Jorku wprost je uwielbiają.

Podróżując po Krakowie, warto zapoznać się z historią i ciekawostkami dotyczącymi miasta. Zwróć uwagę, że największe atrakcje miasta są skupione w bliskiej okolicy, dlatego większość turystów decyduje się na piesze zwiedzanie. Dla kierowców dostępny jest parking Kraków Centrum, czyli płatny parking w samym sercu Krakowa. Już od 85 zł za 24 godziny możesz zostawić swój samochód w bezpiecznym miejscu i udać się dalej na swobodne zwiedzanie.