Elewacja spółdzielni po remoncie

3 stycznia 2016 3073

Zaniedbane centrum Komorowic Śląskich powoli zmienia swoje niechlubne oblicze. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap remontu elewacji przedwojennego budynku na rogu ulic Katowickiej i Mazańcowickiej.

Wyremontowany budynek spółdzielni • fot. komorowice.pl, 4 zdjęcia


Można śmiało stwierdzić, że siedziba Miejskiej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" po jesiennym remoncie elewacji stała się jednym z najbardziej reprezentatywnych budynków w Komorowicach Śląskich.

Parada z okazji dnia Św. Floriana - 1938 rok • fot. archiwum OSP Komorowice Śląskie


Historia budynku, który znajduje się na rogu ulic Katowickiej i Mazańcowickiej, sięga czasów II Rzeczpospolitej Polskiej. Jesteśmy w posiadaniu fotografii z 1938 roku, na których można dostrzec praktycznie niezmienioną bryłę obiektu od strony wschodniej. Najstarsi mieszkańcy Komorowic wspominaą, że w budynku znajdowała się kiedyś restauracja. Obecnie w przedwojennej budowli mieści się siedziba Miejskiej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", która prowadzi w Komorowicach dwa sklepy - Delikatesy Centrum i Groszek.

Parada z okazji dnia Św. Floriana - 1938 rok • fot. archiwum OSP Komorowice Śląskie


Remont elewacji kosztował ok. 100 tys. złotych. Niestety środki chemiczne nie pomogły, wszystkie cegły musiały być czyszczone mechanicznie. Warto wspomnieć, że wykonawcą remontu ceglanej elewacji była rodzima firma z Komorowic. To pierwszy etap inwestycji. W przyszłości MS "Samopomoc Chłopska" planuje wyremontować dalszą część elewacji od ulicy Mazańcowickiej oraz od strony parkingu.
admin

Komentarze