Kapliczka pod Lipką - duma mieszkańców Podlesia - zdjęcia

28 maja 2017 8408

Na styku Bielska-Białej, Bestwiny i Janowic znajduje się wyjątkowa kapliczka, która łączy mieszkańców Podlesia - historycznej części Komorowic (obecnie gmina Bestwina), która do dnia dzisiejszego znajduje się w granicach administracyjnych parafii św. Jana Chrzciciela.

Kaplica pod Lipką • fot. komorowice.pl, 8 zdjęć


Historia kaplicy pod lipą sięga początków XIX wieku. Na polu rodziny Baran rosła piękna i potężna lipa. Była ona bardzo stara, bo jako ważny punkt terenu została naniesiona na mapy wojskowe. Na drzewie powieszono maleńką kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej. Było to miejsce kultu maryjnego, miejsce majowych spotkań dzieci, które spontanicznie przychodziły tutaj modlić się i śpiewać "Litanię do Matki Bożej Loretańskiej".

W latach 70-tych lipa uległa spaleniu od pioruna i tradycja wspólnych majówek przy kapliczce umarła. Dopiero na początku lat 90-tych okoliczni mieszkańcy postanowili wskrzesić dawny zwyczaj. Krąg modlących się z dnia na dzień wzrastał, przybywało modlić się coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych z trzech sąsiadujących parafii z Bestwiny, Komorowic i Janowic.

Kaplica pod Lipką - zdjęcia archiwalne • fot. materiały prywatne, 8 zdjęć


Nabożeństwa odbywały się w prowizorycznej wiacie. W 1999 roku na jedno z nabożeństw został zaproszony ks. Tadeusz Nowok - proboszcz parafii w Komorowicach. 16 maja 1999 roku odprawiono pierwszą Mszę Świętą "pod folią". Ksiądz Tadeusz Nowok obiecał mieszkańcom, że postawi w tym miejscu kaplicę z prawdziwego zdarzenia. Tak też się stało. W 2001 roku wybudowano kaplicę. W pierwszej kolejności była półotwarta, jednak szybko dorobiono ściany i wstawiono okna i drzwi. 18 października 2003 odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy.

Od tego czasu opiekunem obiektu byli dwaj księża z parafii w Komorowiach: ks. Aleksander Kasoń oraz ks. Włodzimierz Caputa.

W kapliczce odbywają się nabożeństwa majowe, czerwcowe oraz październikowe. Odprawiane są także Msze Święte. Najwięcej wiernych uczestniczy jednak w Pasterkach. W ubiegłorocznym nabożeństwie wzięło udział 200 osób.

Kapliczka znajduje się w Bestwinie (administracyjnie w granicach parafii w Komorowiach) u zbiegu ulic Lipowej i Akacjowej.Artykuł oparto na przekazach ustnych opiekunów kapliczki oraz historii opisanej na stronie internetowej www.duszki.pl/poogladaj_poczytaj/duszki_maj/duszki_maj_kapliczki.html.
admin

Komentarze