Kolej w Komorowicach ma już ponad 160 lat!

7 lipca 2017 3076

Pierwszy parowóz przejechał przez Komorowice w 1855 roku. Historia niewielkiego przystanku w Komorowicach jest o 65 lat krótsza, aczkolwiek bardzo ciekawa. Niewiele osób wie, że w obecnych granicach dzielnicy znajdują się dwie czynne stacje kolejowe.



W połowie XIX wieku symbolem zachodzących zmian cywilizacyjnych na terenie Komorowic było przeprowadzenie przez jej śląską część w 1855 roku odnogi tzw. Kolei Półnconej Cesarza Ferdynanda z Dziedzic do Bielska. W jej budowie uczestniczyło wielu mieszkańców wioski i chociaż nie powstał jeszcze wówczas przystanek kolejowy na jej terenie, lokomotywa parowa stała się codziennością w życiu mieszkańców Komorowic.

Na przystanek kolejowy w Komorowicach czekano przez ponad pół wieku! Awans gospodarczy Komorowic, w których rosły zakłady produkcyjne, kazał władzom miejscowości powalczyć o lepszą komunikację.

Przystanek kolejowy powstał w 1910 roku. Po wybudowaniu peronu wybuchł konflikt wokół nazwy stacji. Miejscowi Niemcy starali się przy poparciu bielszczan przeforsować nazwę Batzdorf. Polacy oczywiście chcieli nazwy Komorowice. Doszło do kilkakrotnego wzajemnego zrzucenia tablicy z nazwą przystanku, a nawet bijatyk. Ostatecznie pozostała Polska nazwa.

fot. kolejcieszyn.pl


Wybudowano budynek z poczekalnią, kasami oraz toaletami. Budynek dworcowy po zamknięciu poczekalni został znacznie zdewastowany przez co ostatecznie wyburzono go 17 listopada 2010 roku.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w granicach administracyjnych Komorowic Śląskich działają dwa przystanki kolejowe. Obok stacji Bielsko-Biała Komorowice pociągi zatrzymują się także na przystanku Bielsko-Biała Północ. Przystanek uruchomiony został w roku 1973 głównie dla pracowników pobliskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, którzy dojeżdżali do pracy pociągiem z okolic Żywca a nawet Zwardonia i Suchej Beskidzkiej.

adminźródło: 500-lecie Rzymskokatolickiej Parafii w Bielsku-Białej Komorowicach / kolejcieszyn.pl

Komentarze