50 lat pomnika ofiar II Wojny Światowej w Komorowicach

20 sierpnia 2017 3329

W lipcu minęło 50 lat od odsłonięcia pomnika upamiętniającego poległych w czasie drugiej wojny światowej mieszkańców Komorowic.

fot. Kronika Beskidzka - nr 29 z 1967 roku


Kamienny pomnik stylizowany na postać rozpaczającej kobiety stanął w parku w centrum dzielnicy naprzeciwko kościoła p.w. św. Jana Chrzcielna, jego twórcą był bielski artysta i pedagog ówczesnego technikum plastycznego Antoni Biłka.

Jak podawała ówczesna prasa, rzeźba została ufundowana przez Gromadzki Komitet Frontu Jedności Narodu, a uroczyste odsłonięcie miało miejsce w niedzielę 16 lipca 1967 roku w obecności mieszkańców Komorowic oraz lokalnych przedstawicieli partii - Alojzego Kubicjusa i Jana Wielinskiego. Podczas uroczystości odczytano depeszę przesłaną przez przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Janusza Wieczorka.

Pomnik ofiar II Wojny Światowej w Komorowicach. • fot. Michał Kozłowski, 3 zdjęcia


Dziś może się wydawać, ze pomnik trochę ginie pośród kilkudziesięcioletnich drzew rosnących dookoła, jednak pięćdziesiąt lat temu to właśnie rzeźba była wyeksponowana, a drzewa posadzono prawdopodobnie później. Przyglądając się pomnikowi z bliska widać, iż na postumencie był kiedyś umieszczony napis, jest on dziś nieczytelny, a brzmiał: "Pamięci Bohaterów Poległych o Polskę Ludową. Społeczeństwo Komorowic".

fot. Kronika Gminy Komorowice


Warto również dodać ze kilkadziesiąt metrów dalej możemy zobaczyć pomnik autorstwa innego bielskiego artysty Ryszarda Sroczyńskiego - jest to figura św. Jana Chrzciciela która stanęła w miejscu dawnego drewnianego kościoła w Komorowicach.

fot. Michał Kozłowski
Michał Kozłowski

Komentarze