96 lat Domu Kultury

10 sierpnia 2015 3829

Dziś mija równe 96 lat od uroczystego poświęcenia Domu Kultury w Komorowicach Krakowskich. Na swoje urodziny budowla otrzymała nową elewację.

Po lewej budynek Domu Młodzieży w 1948 roku • fot. archiwum OSP Komorowice Śl.


Budynek dzisiejszego Domu Kultury powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. SKM już w 1919 roku zbudowało przy pomocy wszystkich mieszkańców oraz pożyczki konsystorza w Krakowie swoją okazałą siedzibę nazwaną Domem Młodzieży im. Ignacego Paderewskiego.

Elewacja od pl. Niemczyka po remoncie • fot. komorowice.pl


Budynek ten zaprojektował Józef Tomanek z Komorowic, a ks. Jan Szneider poświęcił go 10 sierpnia 1919 roku. Swe błogosławieństwo młodzieży komorowickiej przesłał wówczas ks. metropolita Adam Stefan książę Sapieha. Ten wielki pasterz diecezji krakowskiej wizytował zresztą osobiście Dom Młodzieży w dniu 15 kwietnia 1920 roku.

Odrestaurowana tablica • fot. komorowice.pl


Po wojnie Dom Młodzieży, w którym po 1945 roku odbywały się liczne akademie, przedstawienia i imprezy katolickie, został w 1950 roku zamknięty i przeobrażony w Dom Ludowy, placówkę "kultury" w stylu stalinowskim oraz na siedzibę PZPR, a potem i OSP. W 1961 roku władze komunistyczne usunęły w Komorowicach naukę religii ze szkół, była ona odtąd realizowana w salkach Domu Ludowego. W 1974 roku zakazano nauki religii w Domu Młodzieży, który został zamieniony na filię Miejskiego Domu Kultury.

Wraz z remontem elewacji z budynku zniknął relikt minionej epoki - napis Dom Ludowy • fot. komorowice.pl


W artykule wykorzystano fragmenty książki "Komorowice - 500-lecie Rzymskokatolickiej Parafii w Bielsku-Białej Komorowicach".
admin

Komentarze