Komorowianin w Loretto

11 grudnia 2019 2221

Podporucznik Stanisław Pudełko służył w 3 Pułku Artylerii Lekkiej.

fot. ks. Jacek Pędziwiatr


10 grudnia Kościół wspomina Matkę Bożą z Loreto. Łaskami słynąca figura Czarnej Madonny z Dzieciątkiem znajduje się we wnętrzu Domku Maryi (Santa Casa), którego trzy z czterech ścian przewieźli tutaj z Nazaretu templariusze opłaceni przez rodzinę de Angelich (stąd mówi się, że domek przenieśli Aniołowie). Domek obudowany jest kaplicą, a ta kryje się we wnętrzu okazałej świątyni. Do sanktuarium przylega cmentarz z 1112 grobami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Wpis w księdze parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach o chrzcie Stanisława Pudełki. • fot. ks. Jacek Pędziwiatr


Wśród nich, w sektorze 10-A, na miejscu nr 14 spoczywa podporucznik Stanisław Pudełko. Urodził się 25 stycznia 1921 r. w Komorowicach. Służył w 3 Pułku Artylerii Lekkiej. Poległ 29 czerwca 1944 r. na odcinku adriatyckim, jako dowódca plutonu. Brał udział w Kampanii Libijskiej i Włoskiej.

W dowód odwagi i waleczności został odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska, Pamiątkowym Krzyżem Monte Cassino oraz odznaczeniami brytyjskimi: Gwiazdą za Wojnę, Gwiazdą Afryki, Gwiazdą Italii i The War Medal.

Po śmierci pochowany na cywilnym cmentarzu w Fermo, w grobie nr 63, następnie został przeniesiony na polski cmentarz wojskowy w Loreto.
ks. Jacek Pędziwiatr

Komentarze