Co to jest mapa sytuacyjno - wysokościowa?
22 października 2020
2064
Artykuł sponsorowany
Właściwie każda budowa domu jednorodzinnego, swój początek ma u geodety. Konieczna jest bowiem sytuacyjno - wysokościowa mapa działki, a taką opracować może tylko uprawniony geodeta. Jakie informacje zawiera taka mapa, ile kosztuje i kiedy warto zatroszczyć się o jej wykonanie?
Co to jest mapa sytuacyjno - wysokościowa?
W każdym urzędzie gminy dostępna jest mapa zasadnicza, na której znajdziesz informacje również na temat swojej działki. Te dane jednak często nie są już aktualne, a przede wszystkim nie tak szczegółowe, by oprzeć na nich budowę przyszłej nieruchomości. By odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest mapa sytuacyjno - wysokościowa, należy określić cel tworzenia takiej mapy. Celem jest natomiast zaktualizowanie mapy zasadniczej. Te aktualizacje powstają natomiast w oparciu o:
- konkretne pomiary
- i obliczenia, wykonane przez geodetę.
Po czym się jeszcze zorientować, co to jest mapa sytuacyjno - wysokościowa? Na takiej mapie zaznaczony jest o wiele mniejszy obszar, niż w przypadku mapy zasadniczej. To jednak musi być również większy obszar, niż tylko działka, na której powstaje dana nieruchomość. Należy bowiem uwzględnić również między innymi działki sąsiadujące. Warto pamiętać, że mapa sytuacyjno - wysokościowa dla działek budowlanych nie powinna być przygotowana w skali mniejszej niż 1:500.
Mapa sytuacyjno - wysokościowa do celów projektowych
Jak sama nazwa wskazuje, taka mapa jest niezbędna do właściwego i rzetelnego zaprojektowania danej nieruchomości.
Ważne jest więc uwzględnienie m.in.:
- terenów zieleni, znajdujących się w najbliższej okolicy,
- linie zabudowy w sąsiedztwie,
- wszystkie ulice, drogi i podjazdy,
- media, które znajdują się w okolicy.
Zgodnie z literą prawa podstawowym dokumentem, na którym opiera się mapa sytuacyjno - wysokościowa do celów projektowych jest mapa zasadnicza. Geodeta musi więc najpierw taką mapę pozyskać, a następnie zweryfikować aktualny stan obszaru, na którym ma stanąć dom.
Dlatego zanim stworzysz projekt domu i uzyskasz pozwolenie na budowę, niezbędna Ci będzie mapa sytuacyjno - wysokościowa do celów projektowych.
Sytuacyjno - wysokościowa mapa działki - koszt
Pozyskanie i wykonanie takiej mapy jest więc niezbędne za każdym razem, kiedy planujesz budować dom jednorodzinny bądź przyłączyć media do działki. Ile kosztuje sytuacyjno - wysokościowa mapa działki? Firma Geo - Osnowa taką mapę wykona w cenie między 500 a 1000 złotych. Cena uzależniona jest m.in. od:
- wielkości działki,
- ilości nanoszonych punktów,
- czy lokalizacji samej działki.
Sytuacyjno - wysokościowa mapa działki tworzona jest na podstawie konkretnych pomiarów i obliczeń, dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześniej zgłosić się do uprawnionego geodety. Im dłużej bowiem czekasz na mapę, tym później zakończysz postępowanie administracyjne.