Schody z kamienia naturalnego

7 kwietnia 2021 1107

Artykuł sponsorowany

Wizytówką naszego domu są schody. Na przełomie ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się schody z kamienia naturalnego. Odpowiednio wybrany materiał w połączeniu z solidnym wykonaniem i ciekawym pomysłem, stworzy zachwycającą dekorację i sprawi, że schody będą funkcjonalne i efektowne.Granit - schody zewnętrzne na długie lata

By schody spełniały swoją funkcję przez wiele lat w nienaruszonym stanie, trzeba odpowiednio dobrać materiał do klimatu, w jakim żyjemy. Często spotykamy się wykończeniem schodów za pomocą płytek ceramicznych. Płytki, a w zasadzie klej, na który są klejone, nie jest odporny na duże amplitudy temperatur, jakie występują w naszym kraju.

W zależności od doświadczenia fachowca i jakości użytego materiału, płytki mogą zacząć odpadać lub pękać już po pierwszym sezonie. Tak wykonane schody zewnętrzne są niebezpieczne, zwłaszcza podczas opadów deszczu czy przymrozków, ponieważ bardzo łatwo się na nich poślizgnąć. Z pozoru tańsze wykonanie zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Dużo bezpieczniejsze i solidniejsze będą schody granitowe. Jest to dużo droższe rozwiązanie, lecz warte swojej ceny - schody z granitu dają nam gwarancję trwałości przez długie lata.

Granit to kamień, który świetnie sprawdza się na zewnątrz. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, mróz czy wilgoć. Schody granitowe robione są na wymiar z jednego kawałka, nie mają łączeń i fug, co również przemawia za ich trwałością. By zwiększyć bezpieczeństwo schodów granitowych, można dodać piaskowane wzory, co sprawi, że schody będą antypoślizgowe. Dodatkowym plusem, który przekonuje, aby wybrać zewnętrzne schody granitowe, jest różnorodność wzorów i kolorów. Łatwo dobrać granit idealnie pasujący do elewacji domu. Nie musimy wybierać granitu z górnej półki cenowej, aby uzyskać niesamowity efekt. Wybierając tańszy kamień, jak na przykład granit Impala, i łącząc go z oryginalnym pomysłem, osiągniemy rezultat, który zachwyci każdego przechodnia.Schody wewnętrzne z marmuru czy spieku kwarcowego?

Coraz modniejsze stały się klasyczne, minimalistyczne wystroje wnętrz. Domy charakteryzujące się ładem i porządkiem pozbawione są zbędnych dodatków. Idealnie wpasują się w nie schody marmurowe, które dzięki swojej prostocie same w sobie będą ozdobą i tylko podkreślą styl wnętrza. Odchodzi się powoli od standardowo wyglądających schodów i zastępuje się je nowoczesnymi schodami dywanowymi, wspornikowymi czy półkowymi. Wymienione modele zachwycają swoim prostym wyglądem, dodają lekkości i nie dzielą optycznie pomieszczenia. Obok takich schodów nikt nie przejdzie obojętnie.

Chcąc zrobić jeszcze większe wrażenie i bardziej podkreślić piękno marmuru, możemy podświetlić stopnie. Nieskazitelnie biały marmur Pure White pięknie rozproszy światło, a dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się o zacienione miejsca w domu. Jeśli jednak nie zależy nam na naturalnym marmurze, warto zastanowić się nad spiekiem kwarcowym. Nie jest to w naszym kraju jeszcze tak popularny materiał jak marmur czy granit. Spiek kwarcowy to materiał półkamienny, powstaje ze zmielonych skał granitu, kwarcu i pigmentów ceramicznych. Jest to produkt ekologiczny, nadaje się do recyklingu.

Najczęściej wykorzystywany jest na blaty kuchenne lub okładziny ścian, mimo to świetnie sprawdzi się też jako materiał na schody wewnętrzne. Jest odporny na zarysowania, ogień i wysokie temperatury. Łatwo utrzymać go w czystości. Spiek kwarcowy, dzięki szerokiej gamie wzorów i kolorów, jest w stanie imitować kamień naturalny, drewno czy beton. W porównaniu do marmuru czy granitu, spiek kwarcowy jest lekki, co ułatwia montaż. Wybranie odpowiednich spieków kwarcowych pozwoli cieszyć się schodami przez długie lata. Należy zwrócić uwagę, że w razie uszkodzenia istnieje możliwość naprawy, której nie ma w przypadku kamienia naturalnego.Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/